Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Локално

Се чистат улиците по невремето што попладнево го зафати Велес

По денешното силно невреме во Велес проследено со грмотевици и обилни дождови, надлежните екипи на ЈКП Дервен, излегоа на терен и ги расчистуваат улиците од наноси на земја и кал.

Силен дожд проследен со град попладнево го зафати Велес и ги наполни улиците со вода.

Сообраќајот по главните улици се одвиваше отежнато.

Засега нема пријавено штети од невремето.

Пороен дожд го зафати и Гостивар.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе