Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Арачиновец се заканувал дека ќе го убие градоначалникот на општината

Вчера полицијата уапсила 69 годишен маж од селото Арачиново, скопско откако претходно добила пријава од градоначалникот на општината.

Градоначалникот на Арачиново пријавил во полицијата дека додека тој не бил во општинската зграда, осомничениот 69 годишник пред други присутни упатил закани по животот пред други лица присутни на местото на настанот.

Настанот наводно се случл во врска со предмет за доделување на користење на земјиште.

Од Мвр соопштија дека по документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава за кривично дело „Загрозување на сигурноста”.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе