Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

СДСМ: Ние ја намаливме цената на струјата, ВМРО-ДПМНЕ ја зголеми за 100%

Соопштение на СДСМ:
Со одговорни и успешни мерки и политики во енергетиката, СДСМ го зголеми домашното производство на електрична енергија.

Во време на светска енергетска криза, воведовме нов модел на тарифи за потрошена електрична енергија.

Тарифирањето по блокови донесе помали сметки за електрична енергија за најголем број од домаќинствата.

ВМРО-ДПМНЕ за своето владеење, ја зголеми цената на електричната енергија за 100 отсто во време кога во Европа немаше никаква енергетска криза.

Партијата предводена од некогашниот најнеуспешен директор на ЕСМ, Христијан Мицкоски ја укина евтината дневна тарифа на струјата, а денес се противи на нејзино повторно воведување.

Јасна и очигледна е разликата помеѓу домаќинското и одговорно работење на СДСМ и штетното дејствување на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која секогаш е против интересите на граѓаните.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе