Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
Здравје

Дали јадете домати и краставица заедно во салата? Еве како тоа влијае на телото

Краставици, домати, копар, сол и бибер по вкус, малку растително масло – едноставна, вкусна и многу популарна салата веќе неколку години предизвикува многу контроверзии.

Руската нутриционистка Алена Парецку да објасни во што е тајната.

“Речиси секој прави и јаде салата од краставици и домати со зелена боја, но постојат докази дека сите можни придобивки од зеленчукот кога ќе се измешаат во една салата може делумно да се неутрализираат. Се верува дека поради составните компоненти на овој зеленчук, нивната комбинација предизвикува процеси на ферментација во желудникот и цревата Ова може да предизвика надуеност и иритација на дигестивниот тракт“, објаснува нутриционистот.

Доматите содржат големо количество аскорбинска киселина (витамин Ц), а краставиците го содржат ензимот аскорбиназа кој го разградува и неутрализира витаминот.
Покрај тоа, краставиците содржат многу вода и влакна, доматите имаат многу киселини, па нивната заедничка апсорпција го оптоварува дигестивниот тракт. Кај луѓето со чувствителни црева, оваа салата може да предизвика дијареа.

Друга точка – краставиците, поради нивниот состав, формираат алкална средина, додека доматите имаат кисел состав.

Како резултат на тоа, постои реакција на неутрализација со намалување на активноста на оние корисни соединенија кои се наоѓаат во двата вида зеленчук.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе