Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Царинска управа: Запленети пури и тутун за пушење во вредност од над еден милион денари

Инспектори од Секторот за контрола и истраги на Царинската управа во две посебни истраги спроведени на 18 и 19.5.2023 година, запленија 200 парчиња луксузни пури и 220 килограми тутун во вкупна вредност од 1.200.000 денари.

Со ова е спречен обид на пуштање во слободен промет на акцизна стока за која е избегнато плаќање на давачки од вкупно 970.000 денари.

Во првиот случај, запленети се пури од марката „Cohiba“ и „Trinidad“ коишто беа откриени при контрола на автобус во сопственост на бугарска компанија кој сообраќал на редовна линија Софија – Скопје – Софија, на влез во државава на граничниот премин Деве Баир. Пурите се пронајдени во мал фрижидер каде биле скриени во две црни најлонски ќеси.
Во вториот случај, станува збор за истрага спроведена на неколку локации во Скопје, при што се запленети 220 килограми режан тутун спремен за пушење, без акцизни маркички, односно за истиот не биле платени акцизните давачки.
До надлежните Основни јавни обвинителства, ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе