Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Земјотрес од 3 степени го погоди регионот на Штип

Рано утрово околу 2.40 минути во епицентралното подрачје Свети Николе-Штип бил почувствуван земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на потресот бил на пет километра северно од Штип, на длабочина од 5 километри, објави ЕМСЦ.

Според информациите од Сеизмолошката опсерваторија, потресот бил почувствуван од населението во Штип и околината.

Нема информации за штети.