Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Здравје

Кое овошје е најздраво? Дали сте ги пробале тие под број 1 или 7?

Постојат многу здрави овошја кои нудат широк спектар на хранливи материи и здравствени придобивки. Еве некои од најхранливите овошја:

Боровинки: Овие мали бобинки се преполни со антиоксиданси кои помагаат во заштитата на вашите клетки од оштетување, а исто така се богати со витамин Ц, влакна и витамин К.

Јаболка: Јаболката се добар извор на влакна и витамин Ц, а исто така содржат и антиоксиданси наречени флавоноиди кои можат да помогнат во намалување на ризикот од хронични болести.

Киви: Ова мало, нејасно овошје е богато со витамин Ц и влакна, а содржи и ензим наречен актинидин кој може да помогне во варењето.

Банани: Бананите се добар извор на влакна, калиум и витамин Ц, а исто така лесно се вари, што ги прави одлична опција за ужина.

Портокал: Портокалите се богати со витамин Ц, а исто така содржат фолна киселина, калиум и антиоксиданси кои помагаат да се заштитат вашите клетки од оштетување.

Јагоди: Овие слатки бобинки се богати со витамин Ц и растителни влакна, а содржат и антиоксиданси кои помагаат да се намали воспалението во телото.

Ананас: Ананасот е добар извор на витамин Ц и исто така содржи ензим наречен бромелаин кој може да помогне да се намали воспалението и да се помогне во варењето.

Генерално, најздравото овошје е она во кое уживате и можете да го вклучите во урамнотежена, здрава исхрана.