Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Мицевски: Проблемите на граѓаните не се решаваат со реконструкција, туку со оставка на целата Влада

Министерот без ресор беше 14 месеци член на Владата, но сè уште ретко кој го познава и не знаеме што работел тој човек и никој до сега не ги почувствувал резултатот и неговиот бенефит во Владата. Да бидеме искрени и чесни чупи, за тоа не е крив тој. Неговото место во Владата беше само резултат на партиско-коалициски пазар помеѓу тогашните коалициски партнери кога наголемо се правеше пазар и се тргуваше, се делеа министерски и директорски позиции, вели координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната седница.

Мицевски потсети дека во минатото СДС ветувал намалување на министерските позиции, но го направил тотално спротивното, само за задоволување на интересите и барањата на политичките партнери сè со цел задржување подолго на власт.

Сакам да ја потсетам јавноста дека иако пред неколку години раководството на СДС во неколку изборни процеси наголемо ветуваше дека ќе го намали бројот на министерства, тие го направија токму спротивното. Постојано измислуваа работни места, позиции, функции во Владата, само за да се испазарат со своите политички партнери за да ги одржат на власт нивната вештачка коалиција и мнозинството. Така беше претходно, така ќе биде и сега и затоа оваа измислена позиција постои во Владата и затоа не ги гледаме бенефициите од неа. Позиција за задоволување на коалициските потреби и барања, рече тој.

Според Мицевски, со реконструкцијата нема да се решат проблемите на граѓаните нарекувајќи ја Владата „пазар 3“.

Реконструкцијата на Владата и на неколку заменик-министри нема да реши ништо во државата. Нема да ги решат и нема да исчезнат натрупаните проблеми на граѓаните, кои секојдневно се соочуваат токму поради оваа вештачка творба наречена купи ден продај или по ново „пазар 3 Влада“, изјави Мицевски.

Координаторот Мицевски ја спомна и анкетата на „Евротинк“, во која дури 61 процент од населението сметаат дека во Македонија нема демократија додавајќи дека ова е поразително за Владата на СДС укажувајќи дека во согласност со анкетата ова нема да се реши со реконструкција на Владата, туку со оставка на целата Влада.

Дури 53 проценти сметаат дека оваа Влада во целост ја води државата погрешна насока, а само мизерни 5 проценти сметаат дека се движи во добра насока. По поразителен факт од ова нема, ако и ова Ковачевски и неговата екипа во Владата не го гледаат, тогаш имаме многу поголем проблем од ова што го зборувам сега, рече Мицевски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе