Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Османи – Ауреску: ЕУ-членството е најдобра гаранција за растечките закани

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари телефонски разговор со својот хомолог од Романија, министерот за надворешни работи, Богдан Ауреску.

Во фокусот на разговорот беа билатералните односи и соработка меѓу двете држави, пристапниот процес за членство на Северна Македонија во ЕУ и романската поддршка во тој контекст.

„Романија во континуитет дава цврста поддршка на заокружувањето на европската агенда на Северна Македонија и другите земји од Западен Балкан, како едно од клучните приоритети на својата надворешна политика“, изјави Османи за време на разговорот истакнувајќи ја важноста на што побрзо завршување на тој процес како најдобра гаранција за растечките закани по европскиот континент.

Беше нагласено дека руската агресија длабоко ги променила геополитичките околности, а со тоа и потребата од суштинска координација во рамките на регионалните и меѓународните механизми на соработка.

Соговорниците разменија мислења за тековните активности и приоритетите на Северна Македонија како претседавач со ОБСЕ, САД – Јадранската повелба, како и претстојното претседавање со процесот за соработка во Југоисточна Европа, кое почнува во јули, и каде што членува и Романија.

Министрите разговараа и за начините како да се унапреди економската соработка, која заостанува во однос на многу добрите политички односи. Минатата година Романија била 13-ти најголем трговски партнер на Северна Македонија.