Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува нмола итвениот појадок во Вашингтон

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, од денеска е во посета на Соединетите Американски Држави, каде што ќе присуствува на Националниот молитвен појадок, што ќе се одржи во Вашингтон, на 2 февруари 2023 година (четврток).

Овој настан, кој има 70-годишна традиција, на исто место собира еќе повод 3.500 гости, светски лидери, претставници на бизнис-секторот, верски водачи и истакнати личности, кои зборуваат на политички и социјални теми.

Во рамките на посетата на САД, вицепремиерката Грковска ќе има средба и со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, со сенаторката Џини Шахин, претседавач со Поткотмитетот за надворешни прашања за Европа и регионална безбедносна соработка на Сенатот, како и со Ричард Нефју, координатор за глобална антикорупција на Стејт департментот на САД.

Вицепремиерката Грковска ќе оствари средба и со Џејсон Орландо, директор во Трезорот на САД во канцеларијата за техничка помош, како и со Семи Ширеј, постар лидер на Самитот за демократија.

Во рамките на работната посета на Вашингтон, вицепремиерката Грковска ќе се обрати на форумот на тема „Како да се спречи руската агресија врз Украина и штетното влијание на Кина во Европа“, во организација на конгресмените Роберт Адерхолт и Пит Сешнс. Грковска ќе биде панелист и на дебатата „Како да се спречат руското и кинеското влијание во Западен Балкан“, во организација на Трансатлантската мрежа на лидерите.