Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Уапсени Срби од КиМ, по еден се уште се трага

За „предизвикување општа опасност“ се уапсени двајца Срби од Косово А.С и Д.М., се бара трето лице инволвирана во случајот.

Полицијата на Косово соопшти дека пукале со огнено оружје.

Тројца Срби од Косово беа идентификувани врз основа на оперативни информации и преглед на видео снимки од камери, а косовската полиција пребара три локации. Две автоматски пушки АК47, за кои полицијата се сомнева дека биле употребени при пукањето, не се пронајдени. На двајцата уапсени им е одредена мерка притвор во траење од 48 часа, а против нив ќе биде поднесена кривична пријава за сторени кривични дела „Создавање општа опасност“, „Неовластено држење, контрола или држење оружје“ и „Употреба на оружје“.