Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисТехнологија

Кина инвестира огромни пари во индустријата за чипови

Кина планира пакет помош во вредност од повеќе од 135 милијарди евра за да ја развие својата полупроводничка индустрија, соопштија три извори.

Пекинг планира да одобри еден од своите најголеми фискални стимулативни пакети за пет години, главно преку субвенции и даночни олеснувања за да го поттикне производството и истражувањето на полупроводници, велат изворите. Планот, кој како што велат би можел да се реализира веќе во првиот квартал од следната година, се уште не е објавен.

Се подразбира дека најголемиот дел од финансиската помош ќе биде искористена за субвенционирање на набавка на домашна полупроводничка опрема од кинески компании. Компаниите ќе имаат право на субвенција од 20 проценти за трошоците за набавка.

Кина објави дека развојот на нејзината индустрија за чипови е политички приоритет. Планот за фискална поддршка доаѓа откако американскиот претседател Џо Бајден го потпиша законот во август со кој се обезбедуваат грантови од 52,7 милијарди долари за производство и истражување на полупроводници во САД, како и околу 24 милијарди долари даночни олеснувања за фабриките за чипови.

Со стимулативниот пакет, Пекинг има за цел да ја зајакне поддршката за кинеските производители на чипови за изградба, проширување или модернизирање на домашните капацитети за производство, склопување, пакување и истражување и развој, велат изворите. Последниот план на Кина вклучува и повластена даночна позиција за домашната индустрија за полупроводници.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе