Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

На хрватските аеродроми 50 отсто повеќе патници од лани

На хрватските аеродроми во септември имало 1,37 милиони патници, што е за 50,5 отсто повеќе во однос на истиот месец лани.

Сепак, тоа е и за 8,2 отсто помалку од септември 2019 година, додека споредено со 2019 година, во првите девет месеци од годинава аеродромите заостануваат во патничкиот сообраќај за околу 15,1 отсто, покажуваат податоците на CBS.

Вкупно, на аеродромите во првите девет месеци се регистрирани 8,24 милиони патници или за 121 отсто повеќе во однос на истите месеци од 2021 година, додека заостанувањето зад истиот период во 2019 година е 15,1 отсто, пренесува Хина.

Повеќе патници значеа и повеќе операции на авиони (слетувања и полетувања), кои во септември беа нешто повеќе од 14,2 илјади или 7,7 отсто повеќе од септември 2021 година, но ова е во споредба со септември 2019 година, кога беше 15,2 илјади, околу 6,4 отсто помалку. .

Операциите на авионите во првите девет месеци биле 97,7 илјади, што е за 45,5 отсто повеќе од 2021 година.

Товарот на аеродромите во септември 2022 година бил за 889 тони или 5,9 отсто повеќе од септември 2021 година, а во првите девет месеци нешто повеќе од 7,3 илјади тони, што е за 15,2 отсто повеќе од истиот период во 2021 година.

Најголем патнички сообраќај во септември годинава остварил аеродромот во Сплит, со 442 илјади од нив, што е зголемување за 35,4 отсто во однос на септември 2021 година, кога биле превезени 326 илјади патници и пад од 5,5 отсто во однос на септември 2019 година. кога сообраќајот изнесуваше 468 илјади патници.

Следи аеродромот во Дубровник, со 335.000 патници, што е зголемување за 61,9 отсто во однос на септември 2021 година, кога се превезени 207 илјади патници и пад од 16,9 отсто во однос на септември 2019 година, кога сообраќајот изнесуваше 403.000 патници.

На трето место е аеродромот во Загреб со 323.000 патници, односно зголемување од 70,8 отсто во однос на септември 2021 година кога сообраќајот изнесувал 189.000 патници и пад од 7,1 отсто во однос на септември 2019 година кога сообраќајот бил 348.000 патници.

Пристаништето во Задар пречекало 182,7 илјади патници, што е зголемување за 59,7 во однос на лани, пристаништето Пула 59,7 илјади (1,4 отсто зголемување), а пристаништето Риека 26,1 илјади (зголемување од 100,7 отсто во однос на септември лани).

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе