Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Томовски: Жерновски зема плата од 1.000 евра месечно за градба на клинички, кој не се гради

„Аферата ‘Паразити’ со години го јаде системот. Од Владата именувани функционери, звучни имиња, зеле илјадници евра додека народот мизерува. Функционерите од аферата ‘Паразити’ не може да ги оправдаат парите што ги земаат со реална работа, придонесот што тие треба да го даваат за овие пари не се гледа. Со еден таков пример ќе ја отвориме оваа прес-конференција, се работи за Андреј Жерновски, кој повеќе од една и пол година е дел од проектната единица за клинички центар и за тоа зема месечен надомест од 1.000 евра“, посочи денеска на прес-конференција Ивица Томовски, член на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Томовски посочи дека „Жерновски до сега зел над 18.000 евра од министерството за здравство. А, намената за која што ги зема тие средства не е оправдана. Клинички центар нема, ниту се гради тој во Штип, а тој во Скопје не е ниту во фаза да почне да се гради“.

„Зошто се држи Жерновски на позицијата и зошто му се исплаќаат по 1.000 евра месечно иако за тоа нема потреба, треба да ни одговорат од Владата. Сосема неоправдано се трошат парите од Министерството за здравство, а во исто време гледаме како секојдневно луѓе собираат пари за лекување преку донации. Иста е ситуацијата и со Кире Станкоски, генерален директор на Тутунскиот комбинат – Прилеп, кој зема месечна плата над 2.000 евра“, вели тој.

„Неоправдано трошење средства на граѓаните гледаме и во М НАВ, таму, како што веќе објавивме, двајцата директори земаат речиси 500.000 евра плата за еден мандат од четири години. Фахрудин Хамиди зема плата од 6 илјади евра месечно, а Владо Крстевски 4,5 илјади евра месечно“, рече Томовски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе