Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

СДСМ:ВМРО – ДПМНЕ правеше фигури на Ванчо Михајлов и го заборави Музејот, националното богатсво денеска е сигурно

РЕАКЦИЈА НА СДСМ:

Токму ВМРО-ДПМНЕ 11 години Музејот на Македонија го остави во катастрофална состојба, целиот оставен на забот на времето иако целото национално богатство на државата се наоѓа во депоата на музејот.

Зошто? Затоа што беа посветени на музеи на ВМРО и восочни фигури на Тодор Александров и Ванчо Михајлов.

Прашањето е дали најважниот музеј во земјава ВМРО-ДПМНЕ намерно го остави да пропадне, заради нивниот Музеј на ВМРО.

Галеријата на икони е од непроценлива вредност. Истите тие икони СДСМ ги затекна поплавени во вода но веднаш преземавме соодветни конзерваторски мерки за нивна заштита.

Сега можете да го видите музејот за разлика од тогаш во поинаква слика, бидејќи веднаш се реши проблемот со протекување, се санираше кровот. Највредното културно богатство на државата сега сенаоѓа на сигурно и безбедно.

Она што дополнително ќе се направи е целосна реконструкција во 2023 година, за што веќе се обезбедени и средства во буџетот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе