Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Умерен земјотрес е регистриран во Албанија

Умерен земјотрес денеска е регистриран во Албанија, а епицентарот бил во областа кај Валона.

Јачината во епицентарот била 3,3 степени според Рихтеровата скала.

Според албанската АБЦ Њуз, епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 23 километри во градот Селеница.

Ова е последниот и најслаб во серијата слични земјотреси регистрирани во Албанија во текот на мај.