27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Showbiz

Почина Ѓорѓе Марјановиќ, легенда на екс-југословенската музичка сцена

Тој започна да се занимава со музика како студент во 50-тите години, а неговиот прв голем успех се случи по телевизиското појавување во кое ја отпеа тогаш многу популарната песна Zvižduk u osam.

Пејачот Ѓорѓе Марјановиќ, легенда на екс-југословенската музичка сцена, почина како резултат на ковид-19 во 90 година, објавија белградските медиуми во саботата.

Во повеќе од половина век кариера, Марјановиќ се здоби со најголема популарност во 60-тите, 70-тите и 80-тите години, оставајќи зад себе бројни хитови, вклучувајќи ги зимзелените Звиждук и отом и jeевојко мала, и Лазарела, Романа, Моје лудо срце, како и преводи на француски шансиони од Милорд и Натали.

Учествуваше и победи на бројни фестивали на поп-музика, од Опатија до Белград, и беше првиот пејач во поранешна Југославија кој имаше фан-клубови.

Исто така, уживаше голема популарност во поранешниот Советски сојуз.

Со музика започнал да се занимава како студент во 50-тите години, а неговиот прв голем успех се случил по телевизиското појавување во кое ја отпеал тогаш многу популарната песна Zvižduk u osam.

На фестивалот во Опатија во 1960 година, тој ја подели наградата со Марко Новосел за песна на Марија Боглиуни и Арсен Дедиќ, Продавач новина.

Во април 1990 година настапи во Австралија како гостин на концертот на Лепа Брена во Мелбурн, кога доживеа мозочен удар додека ја пееше песната „Немам кој да жалам“, а по долго закрепнување се појави во јавноста, но веќе не настапуваше во живо.