Секогаш во средиштето на збиднувањата...

УХМР издаде ново метео предупредување: Зимата ќе ги покаже “забите”, снег во делови од Македонија, викендот пресврт

Поради спуштање на постудена воздушна маса од север, во текот на денешниот ден почнувајќи од северните делови врнежите на повисоките места ќе преминуваат во снег.

Во ноќните часови врнежи од снег се очекуваат и во некои пониски места, вклучувајќи и делови од Скопската Котлина. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и студено време со магла по котлините. Во петок попладне и во сабота се очекуваат локални врнежи од дожд, а дневната температура од сабота ќе биде во пораст.

Прогноза за 05.12.2019
Минимална температура: -6°C до 2°C
Максимална температура: 2°С до 8°C
Променливо облачно со сончеви периоди. По одделни котлини магливо и студено.

Прогноза за 06.12.2019
Минимална температура: -6°C до 1°C
Максимална температура: 3°C до 12°C
Променливо облачно со сончеви периоди. По одделни котлини магливо и студено. Попладне ќе има услови за локален дожд.

Прогноза за 07.12.2019
Минимална температура: -1°C до 4°C
Максимална температура: 7°C до 14°C
Променливо облачно и потопло со услови за локален дожд претежно во западните делови.