Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Честитка од претседателот Трамп по повод Денот на независноста на Македонија

Donald Trump/Offical fan page

Честитка за Денот на независноста пристигна и од претседателот на Америка Доналд Трамп.

Во честитката упатена до Претседателот Стево Пендаровски се вели дека претседателот Трамп и американските граѓани упатуваат срдечни честитки до претседателот Пендаровски и граѓаните на Македонија.

-Ви честитам за континуираното спроведување на историскиот Договор од Преспа, кој носи поголема безбедност и просперитет за граѓаните на Македонија. Посветеноста на вашата земја на демократските принципи, владеењето на правото и отчетноста на владата се за пофалба. Соединетите Американски Држави силно ја поддржуваат Македонија на нејзиниот пат кон членството во НАТО, и со нетрпение очекувам да ја продолжиме нашата соработка во унапредувањето на мирот, просперитетот и стабилноста во регионот”, стои во писмото на претседателот Трамп до претседателот Пендаровски.