Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Силно невреме доаѓа кон Скопје – УХМР информира до кога ќе врне

Претпладне сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има локален пороен дожд и грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси во форма на невреме со краткотрајно засилување на ветерот и можна појава на град.

Максималната температура ќе биде во интервал од 29 до 38 степени.

Времето за Скопје: Попладне нестабилно со повремено пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

До вторник претежно во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град. Од среда следи период на стабилно и суво време.