Секогаш во средиштето на збиднувањата...

ВМРО-ДПМНЕ: Новинарите да не подлегнуваат на притисоците од Заев

Новинарите кои пишуваа за скандалозните криминали на Заев и картелот околу него не се суетни, туку се гласот на граѓаните и не смее да подлегнат на притисоците и заканите на аболицираниот криминалец, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму додаваат дека е јасно како ден оти во Македонија владее криминален тоталитарен режим.

„Шведска потврди дека во Македонија Заев спроведува политички прогон и дека случајот ’27 април’ е уште една политичко-судска монтировка на Зоран Заев. Шведска одби да екстрадира еден од обвинетите за 27 април, со образложение дека во делото нема елементи на тероризам, а во нашата држава се спроведува политички прогон“, стои во партиското соопштените.

Според опозициската партија, ова ја прави Македонија единствената држава во демократска Европа во која во 21 век има политички затвореници, кои лежат по затворите само поради различните политички ставови од оние на власта.

„Висок функционер на актуелната власт вчера потврди дека Зоран Заев влијае врз македонското судство. Потврди дека тој се мешал во правосудниот систем и барал начини да ги стави под своја контрола сите судии. Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, отворено посочи дека судството е под контрола на Заев“, нагласуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според нив, никој во Република Македонија не верува дека Заев, човек кој, како што велат, е трипати амнестиран за криминал, не е на чело на криминалниот октопод.

Од таму порачуваат дека секој кој се огрешил пред законот ќе одговара кога Заев ќе си замине од политиката.