Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во јужниот дел на Мексико. Нема информации за евентуално повредени луѓе или причинета материјална штета.

Епицентарот на земјотресот бил на 14 километри југоисточно од Тонала, со население од 85.000 луѓе, на длабочина од 92 километри.Тонала се наоѓа во мексиканската држава Чијапас.