19.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Се запали италијански товарен брод кај Мајорка, во тек е спасувачка операција

Пожар избувна на италијанскиот трговски брод „Гранде Еуропа”, на 25 милји јужно од градот Палма на островот Мајорка, пренесува „Спутник“.

Според шпанските служби за итни случаи, два хеликоптера и три брода биле испратени за да помогнат во спасувачката операција.

Четиринаесет членови на екипажот, наводно, биле евакуирани од бродот, додека другите остануваат на бродот за да помогнат во борбата против пожарот.

Не е веднаш јасно што го предизвикало пожар.

„Гранде Еуропа“, 20-годишен товарен брод, испловил од Сардинија и пловел кон пристанишниот град Валенсија во Шпанија.