Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Над 50 мртви при воздушни напади во Јемен

Деветмина припадници на владините сили и 42 бунтовници беа убиени во Јемен во последните 24 часа во вооружени битки и при бомбардирањето изршено од страна на арапската коалиција. Безбедносни извори соопштија дека авиони на коалицијата…

Опозицијата и денеска ќе протестира пред затворот во Шуто Оризари

ВМРО-ДПМНЕ најави протести во 16 часот пред Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари каде ќе има повеќе обраќања пред присутните. Преку соопштение испратено до јавноста, опозицијата ги повтори своите барања за безусловно запирање на…

Хрватска: Покрената истрага против шест офицери на поранешната ЈНА

Покрената е истрага против шесторица пензионирани офицери на поранешна ЈНА, осомничени за напад на Бански двори во 1991 година, пренесуваат хрватските медиуми. Во истрагата опфатени се пет лица засега со непознато државјанство и еден…

Тага до небо: Познатиот бизнисмен и сопственик на моќна компанија е пронајден мртов заедно…

Канадскиот милијардер Бери Шерман, основач на фармацевтската компанија „Апотекс“, и неговата сопруга беа пронајдени мртви во својот дом во градот Торонто. Претставникот на полицијата Дејвид Хопкинсон изјави дека „околностите околу смртта…

Трамп побара од Конгресот целосно укинување на визната лотарија

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината. „Во САД постои такво нешто како лотарија за визи. Дали мислите…

Пукање на аеродромот во Амстердам

Во пукање на аеродромот во Амстердам повредено е едно лице. Воената полиција на амстердамскиот аеродром Shiphol застрелала лице вооружено со нож. Неофицијално, мажот се заканувал со нож и го одбил предупредувањето на полицијата да го…

Тлото не мирува: Разорен потрес од 6.5 степени ги преплаши жителите на познатиот остров…

Земјотрес со јачина од 6,5 степени по Рихтер бил регистриран на брегот на индонезискиот остров Јава, објави американскиот Геолошки институт. Како што е соопштено, епицентарот се наоѓал на длабочина од 92 километра и бил на 52 километри…

Путин и Трамп разговараа на телефон

Претседателот на Русија, Владимир Путин и американскиот претседател, Доналд Трамп разговараа на телефон, потврди Кремљ. Тема на разговорите била ситуацијата во врска со нуклеарната програма на Северна Кореја, како и актуелните прашања на…

Една третина од оружјето од САД и Арабија за Сирија завршило кај ИД

Организацијата за контрола на оружјет, Си-еј-ар тврди дека оружје обезбедено од САД и Саудиска Арабија за сириската опозиција често завршувало во рацете на терористичката организација Исламска држава. „Голем дел од оружјето на ИД е…

Завршена постапката за екстрадиција на Пучдемон

Белгиското судство прогласи крај на постапката за екстрадиција против поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон и четворица други членови на регионалната влада на Каталонија кои се во Белгија. Претходно, Шпанија го повлече барањето за…

Европскиот парламент ја одби забраната за гиро и шиш-ќебапи

Европскиот парламент денеска не изгласа забрана за употреба на месото што се користи за подготовка на гиро, донер и шиш-ќебап. Приговорот за користење  фосфат во месото не го собра потребното мнозинство, што значи дека во ЕУ и понатаму…

Бомбаш облечен како полицаец се разнел во камп за обука во Могадишу

Најмалку 15 полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во полициски камп за обука во Могадишу, главниот град на Сомалија. Напаѓачот бил облечен како полицаец и на себе носел експлозив. Во нападот се повредени околу 17…

Путин ќе се кандидира на претседателските избори како независен кандидат

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека повторно ќе се кандидира за оваа функција на изборите во март. На големата годишна конференција за новинари на која одговара на прашања на преку 1.600 акредитирани медиумски работници,…

Израел ја затвори границата кон Газа, судирот се разгорува

Израел денеска го затвори граничниот премин кон појасот Газа, како одговор на секојдневните ракетни напади од оваа енклава, кои уследија по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, минатата недела да го признае Ерусалим како…

Патници минале цели осум часа во авион кој стоел во место

Многу малку луѓе ќе се согласат дека патувањето со авион е забавно искуство, но за патниците на компанијата „Бритиш ервејс“ истото се покажало и како страшно губење време. Имено, авионот кој во вторникот летал од Берлин кон Лондон поради…

Масовна депортација на албански државјани од земјите на ЕУ

Преку аеродромот кај Ринаси во Тирана од земјите на ЕУ во Албанија вчера и денеска се депортирани 160 албански државјани кои го злоупотребиле барањето  азил. Албанските власти соопштија дека со посебни авиони во Албанија се вратени 69…

Десет жени убиени во семејно насилство во Албанија

Во Албанија последните години има рапидно зголемување на сејменото насилство, особено врз жените. Во текот на оваа година најмалку 10 жени се убиени во сејмено насилство, соопштија албанските институции. Албанскиот парламент со посебна…

Исламска држава им се закани на САД поради Ерусалим

Во знак на одмазда поради одлуката на мериканскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, Исламска држава се закани со напади на територијата на САД. Заканата се појави денеска на апликација за размена на…

ЕП го поддржа влезот на Хрватска во шенген зоната

Европскиот парламент на пленарна седница во Стразбур го поддржа влезот на Хрватска во шенген зоната. Според очекувањата на хрватските европратеници, тоа би можело да се случи веќе во 2019 година, пренесуваат хрватските медиуми. Основниот…

Бомбаш облечен како полицаец се разнаел во камп за обука во Могадишу

Најмалку 15 полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во полициски камп за обука во Могадишу, главниот град на Сомалија. Напаѓачот бил облечен како полицаец и на себе носел експлозив. Во нападот се повредени околу 17…