16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Во тепачка во автобус на ЈСП малолетник со остар предмет повредил друг малолетник за место за седење

Синоќа, во 19.33 часот, во СВР Скопје било пријавено дека полициски службеник задржал две лица, кои кај Стара Рампа, во автобус со бр. 51, го нарушиле јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу двајца малолетници, во која бил употребен остар предмет.

Имено, по вербална расправија за место за седење, малолетник од с. Моране извадил остар предмет да нападне малолетник од с. Студеничани, не успеал во намерата и повредил малолетен другар од с. Студеничани, а се повредил и самиот.

По преземените мерки и активности од страна на полициските службеници, обезбедени се сите учесници во настанот, двајцата малолетници со расеченици на рацете биле пренесени во ГОБ „Наум Охридски“, соопшти полицијата.

За случајот бил известен јавен обвинител и по документирање на случајот, против сторителите ќе биде поднесена соодветна пријава.