16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
АВТО ЦЕНТАРМОЗАИК

Во Јапонија лудуваат по Ладите, еве колку чинат

За разлика од верзиите на рускиот пазар, овие се значително подобро опремени, а со тоа и цената.

Лада Нива, како еден од најдолговечните, но и најкорисни теренци, се стекна со светска слава, а некои други Лада се на добар пат.

Во Јапонија, тие се толку за Nivi Travel, што неодамна беше понудено на пазарот. Сепак, за разлика од верзиите на рускиот пазар, овие се многу подобро опремени, а со тоа и цената. Целосното име Lada Niva Travel Luxe Offroad започнува од 3.480.000 јени, што е околу 27.000 евра или неверојатни 132% повеќе од цената на истата изведба на рускиот пазар.

Да потсетиме, ова е редизајн на Шевролет Нива, модел претставен во 1998 година. Механиката е идентична со Nivi, што значи 1,7 бензинец со 80 КС, пет-брзински мануелен менувач и погон на сите тркала со редукција и диференцијална брава.

Стандардната опрема тука вклучува климатизација, инфозабава со камера за рикверц, електрификација, греење на седиштата, 16-инчни алуминиумски фелни и нуркање.

Дилерот што ја носи Нива од Русија, нуди и Лада Веста Спорт. Цената на спортскиот брод е 3.780.000 јени, или околу 29.300 евра, што е за околу 105% повеќе отколку на домашниот пазар.

Фото: Официјална веб страница на Лада/ lada.ru

Спонзорирано: