Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : италија

Коронавирус Свет

Вртоглаво расте бројката на заразени во Италија, Конте ќе објави нови мерки

CENTAR MKD
Италијанскиот премиер Џузепе Конте во недела ќе објави уште една серија мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, соопшти неговиот кабинет. Во таа земја, во...
Коронавирус Centar Свет

Повторно соборен „црниот рекорд“ – Што се случува во Италија?

CENTAR MKD
Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Овидиј 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство. Ова е...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Италија: Повеќе од 10.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

CENTAR MKD
Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 10.010 лица заразени со коорнавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, додека 55 лица...
Коронавирус Свет

Италија во акутна фаза, прогресивно зголемување на бројот на заразени

CENTAR MKD
Според неделното соопштение на Италијанскиот висок институт за здравство (ИД), епидемијата на Ковид-19 е во акутна фаза во Италија, пишува „Хафингтон пост“. Во последните 11...
Коронавирус Centar Свет

За прв пат над 8.000: Италија постави нов негативен рекорд

CENTAR MKD
Во Италија, во последните 24 часа се потврдени 8.804 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен биланс од почетокот на епидемијата. Тоа е исто...
Коронавирус Centar Свет

Во Италија речиси 6.000 новозаразени, итно се воведуваат нови мерки

CENTAR MKD
Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска објави нови мерки против ширењето на коронавирусот откако во Италија беа пријавени 5.901 нов случај, најмногу од крајот на март....
Коронавирус Centar Свет

Голем број заразени во Италија, толку случаи во еден ден немало од крајот на март

CENTAR MKD
Италија денеска забележа голем пораст на бројот на заразени, односно 5.372 нови случаја, најмногу од крајот на март. Во четвртокот имаше 4.458 новозаразени, а со...
Свет

Италијански села целосно блокирани по обилните поплави во текот на викендот

CENTAR MKD
Минатиот викенд силно невреме ја погоди границата на Италија и Франција. Невремето предизвика зголемување на нивото на водите, што, пак, доведе до обилни поплави. Волонтер...
Свет

Италијанците најдолговечни во ЕУ, најмногу стогодишници има во Трст

CENTAR MKD
Италијанците се најдолговечни меѓу жителите на земјите од Европската Унија, покажуваат податоците на „Евростат“, заводот за статистика на Европската унија, што ги пренесува дневниот весник...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Италија со драматичен број на смртни случаи за 24 часа – лоши вести од Шпанија и Франција, додека Германија најдобро се носи со вирусот

CENTAR MKD
Не стивнува пандемијата на коронавирус во Италија. Нови 6,203 случаи се регистрирани на опасниот вирус во последниве 24 часа, а починале нови 712 лица, со...
Коронавирус Македонија Свет

Поразувачки бројки од Италија – Нови 345 мртви и над 3500 заразени во 24 часа, бројката надмина 30.000

CENTAR MKD
Драматична ситуација во Италија, бројот на новозаразени се искачи за уште 3.526 лица и нови 345 мртви. Во овој момент бројката на вкупно регистрирани заразени...
Коронавирус Свет

Поразителни бројки во Италија за последните 24 часа: Нови 368 мртви, над 3.590 новозаразени

CENTAR MKD
Според првичните информации за последните 24 часа кои доаѓаат од Италија, забележени се нови 368 починати лица од коронавирус, додека регистрирани се нови 3590 заразени,...
Коронавирус Свет

Драматично зголемување на заболени: Бројот на случаи во Италија сè уште зачудувачки

CENTAR MKD
Италија во саботата пријавила 3.497 нови заразени лица со коронавирусни случаи и нови 175 смртни случаи, што е најголем број нови случаи пријавени за еден...
Коронавирус Свет

ВИДЕО: И во карантин Италијанците знаат како да се забавуваат

CENTAR MKD
Италијанците иако во карантин знаат како да направат добра журка. На социјалните мрежи постојано се објавуваат видеа од тоа како граѓаните го поминуваат времето додека...