Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : авганистан

Свет

Џентилони: Европа мора да воспостави хуманитарни коридори за Авганистанците

M T
Европа мора да воспостави хуманитарни коридори за прием на бегалци од Авганистан со цел, меѓу другото, да се избегне неконтролиран прилив на илегални мигранти, изјави...
Македонија

Евакуирани повеќето Македонци од Авганистан, во базата на НАТО се останати уште 14 државјани

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес конференција информираше дека утрово околу 4.30 часот, првите македонски граѓани кои биле на аеродромот во Кабул,...
Свет

Велика Британија нема да се врати во Авганистан, порача британскиот министер за одбрана

M T
Талибанците сега го контролираат Авганистан, а британските и силите на НАТО нема да се вратат во борба против бунтовниците, изјави британскиот министер за одбрана. „Признавам...
Свет

Повеќе од 60 земји им пишаа на талибанците: Дозволете им на луѓето да ја напуштат земјата

M T
Повеќе од 60 земји објавија заедничка изјава во која се вели дека на Авганистанците и странските државјани кои сакаат да ја напуштат земјата мора да...
Свет

Меркел за ситуацијата во Авганистан: Минуваме низ тешки часови

M T
Минуваме низ тешки часови, сега треба да се концентрираме на спасување на луѓето, рече германската канцеларка Ангела Меркел во врска со ситуацијата во Авганистан. На...
Свет Во тренд...

Ашраф Гани избегал во Таџикистан со автомобили полни со пари

M T
Претседателот на Авганистан, Ашраф Гани, кој побегна од Кабул, наводно е во Таџикистан, каде отишол со придружба на автомобили натоварени со пари, соопшти руската амбасада....
Свет

Жители на Авганистан паѓаат од авион, во очај се качуваат на моторите на авионите за да побегнат од Талибанците

M T
Талибанците го зазедоа главниот град Кабул, а портпаролот на Талибанците истакна дека „војната е завршена“. Преземањето на власта предизвика паника кај странците, кои тргнаа да...
Свет

Претседателот на Авганистан ja напушти земјата

M T
Претседателот на Авганистан, Ашраф Гани избегал од земјата откако Кабул падна во рацете на Талибанците. Вчера светските медиуми објавија различни информации за местото каде што...
Свет

Стигна налог авганистанскиот воздушен простор да се избегнува за меѓународни летови

M T
Авганистанската агенција за цивилно воздухопловство (АЦАА) на својата веб-страница објави дека воздушниот простор во Кабул е препуштен на војската и дека се препорачува пренасочување за...
Македонија

По 19 години, заврши учеството на Армијата на Северна Македонија во мировната мисија во Авганистан

M T
Заврши последната ротација на припадници на Армијата на Република Северна Македонија во Авганистан. Нашите мировници се вратија дома, а со тоа заврши и скоро две...
Свет

Еден од водачите на Ал Каеда е убиен во Авганистан

CENTAR MKD
Авганистанските безбедносни сили го убија Абу Мухсин ал-Масри, еден од водачите на Ал Каеда, кој се наоѓа на списокот на најбарани терористи на ФБИ. Информацијата...