Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Category : Војна во Украина

Војна во УкраинаСвет

Погоден радио-телевизискиот центар во Киев

M T
Руските сили денеска го погодија радио-телевизискиот центар во Киев, јавува агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана. Руските сили, наводно, го зазеле и...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски: Секој напаѓач треба да знае дека ќе се соочи со жесток отпор од Украинците

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно и се обрати на нацијата преку видео порака објавена на неговиот официјален Фејсбук профил. – Секој напаѓач треба да знае:...
Војна во УкраинаСвет

Британија: Големиот руски конвој слабо напредува кон Киев

M T
Според проценката на британската воена разузнавачка служба, во последните три дена е постигнат само мал напредок во движењето на огромниот руски конвој кој се приближува...
Војна во УкраинаСвет

Градоначалникот на Мариупол: Ќе го преживееме ова, ќе бидеме победници

M T
Градоначалникот на Мариупол во јужна Украина изјави дека средата бил најтешкиот ден од руската инвазија поради силното гранатирање и зголемениот број ранети цивили во болниците....
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Украина тврди: Убиени се 9.000 руски војници

M T
Украина објави нови податоци за загубите на Русите. Според нив, за една недела руските сили изгубиле приближно: 9.000 војници, 217 тенкови, 900 оклопни транспортери, 90...
Војна во Украина

Советникот на Зеленски: На окупирана Украина и треба помош однадвор

M T
Советникот на украинскиот претседател рече дека треба да се воспостават хуманитарни коридори во окупираните делови на земјата за да можат да добијат хуманитарна помош од...
Војна во УкраинаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Граната погоди зграда – Загинаа осум цивили

M T
Државен функционер во градот Изум известил дека во воздушни напади загинале осум цивили, меѓу кои две деца. Според заменик-градоначалникот Володимир Мацокин, жителите загинале кога граната...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Гранатирано складиште за гориво

M T
Украинската служба за итни случаи соопшти дека руските сили утрово околу 7:10 часот со граната погодиле складиште за гориво. Според украинската служба, нападот запалил голем...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Стејт департментот со остра порака до Путин: Веднаш престанете со ова крвопролевање!

M T
Американскиот Стејт департмент го повика рускиот претседател Владимир Путин „веднаш да го запре ова крвопролевање и да ги повлече војниците од украинските територии“. Во соопштението...
Војна во Украина+Свет

Израел пречекува неколку стотици имигранти од Украина

CENTAR MKD
Неколку стотици имигранти кои бегаат од војната во Украина ќе пристигнат во Израел во недела, соопшти денеска Еврејската агенција за Израел. Украинските еврејски бегалци ќе...
Војна во УкраинаСвет

Демант: Американскиот амбасадор не бил протеран

CENTAR MKD
Руското Министерство за надворешни работи ги демантираше информациите за протерување на американскиот амбасадор од Москва. Американската амбасада гласините за протерувањето на Саливан ги нарече гласини....
Војна во Украина+Свет

Ракетни напади врз Министерството за одбрана во Киев

CENTAR MKD
Ракетни напади врз Министерството за одбрана и Командата на копнените сили се случија во Киев, пренесе УЕ. Првата руска ракета беше истрелана кон Министерството за...
Војна во УкраинаСвет

Уште еден спортист загина за Украина, имал само 19 години

CENTAR MKD
Војната зеде нова спортска жртва, загина 19-годишниот биатлонец Јевхен Малишев. Тој бил јуниорски репрезентативец на Украина, кој бил мобилизиран кога започнала војната. Според Укринформ, тажната...
Војна во УкраинаСвет

Новинари ги прашаа браќата Кличко дали се во искушение да го напуштат градот

CENTAR MKD
Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко и неговиот брат Владимир беа гости на Би-би-си и разговараа за она што моментално се случува во Киев. Новинарите ги...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која се осудува нападот врз Украина

CENTAR MKD
Генералното собрание на ОН денеска усвои резолуција со која се осудува, како што се вели, руската инвазија на Украина и се повикува Москва веднаш да...
Војна во УкраинаСвет

Русија тврди дека загинале околу 500 нејзини војници, според Украина тој број е 7.000

CENTAR MKD
Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека за време на специјалната воена операција во Украина загинале 498 руски војници, а 1.597 се ранети. „Веста за...
Војна во УкраинаСвет

Русите тврдат дека ја окупирале најголемата нуклеарна централа во Украина

CENTAR MKD
Руските сили сега ја контролираат најголемата нуклеарна централа во Украина, изјави шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) цитирајќи информации од Москва. Руските дипломати...