Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Category : Војна во Украина

Војна во УкраинаСветВо тренд...

Меѓународниот кривичен суд започна истрага за злосторства во Украина

M T
Истражителите од Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска започнаа истрага за можни воени злосторства во Украина, изјави главниот обвинител на тој суд, Карим Кан. Тој соопшти...
Војна во УкраинаСвет

Русија за пожарот во нуклеарната централа: Тоа е провокација од Киев

M T
Руските сили ја преземаат контролата врз градот Енергодар, дом на најголемата нуклеарна централа во Европа, соопшти руското Министерство за одбрана. „ Пожарот во нуклеарната централа...
Војна во УкраинаСвет

Русија: Нуклеарната централа ја запалија Украинците, монструозна провокација

M T
Русија ја окупираше нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, но за време на борбите меѓу руските и украинските сили кои траеја во текот на ноќта,...
Војна во УкраинаСвет

Агенцијата за атомска енергија: Во пожарот на нуклеарката не е оштетена основната опрема

M T
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека украинскиот регулатор соопшти дека нема промена во пријавените нивоа на радијација и дека пожарот не ја зафатил...
Војна во УкраинаСвет

Австрискиот претседател оптимист: Уверен сум дека конфликтот во Украина ќе го ставиме под контрола

M T
Австрискиот претседател Александар ван дер Белен се надева на примирје во Украина, но стравува дека ситуацијата во таа земја нема толку брзо да се смири....
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Џонсон: Постапките на Путин сега се директна закана за цела Европа

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека руските сили мора веднаш да го запрат нападот на украинската нуклеарна централа во Запорожје и дека сега постапките...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Украина: Русите ја зазедоа нуклеарната централа

M T
Државниот инспекторат за нуклеарна регулатива на Украина објави дека областа на нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, била окупирана од руската армија. Информацијата на социјалните...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Изгаснат пожарот во најголемата нуклеарна центрaла во Европа

M T
Украинските итни служби кажаа дека успеале да го изгаснат пожарот во најголемата нуклеарна централа во Европа, која ноќеска била нападната од руските сили. Како што...
Војна во Украина+CentarСветВо тренд...

Блинкен објави емотивно видео: Украинскиот народ е инспирација за целиот свет

CENTAR MKD
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен објави видео на својот официјален профил на Твитер во кое нагласува дека сака директно да разговара со украинскиот народ. –...
Војна во Украина

(Видео) Руските војници влегуваат во Енергодар до нуклеарната централа

CENTAR MKD
Руски војници отвориле оган во украинскиот град Енергодар, веднаш до најголемата нуклеарна централа во Европа, откако влегле со тенкови, објави советникот на украинскиот министер за...
Војна во УкраинаБизнисВо тренд...

Американската агенција го намали кредитниот рејтинг на Русија, и сега е чекор поблиску до банкрот

CENTAR MKD
Американската агенција за кредитен рејтинг „S&P Global Ratings“ денеска го намали рејтингот на Русија на „CCC-“ (лоша кредитна способност, многу висок кредитен ризик). Тие се...
Војна во УкраинаСвет

Украина: Русите го ракетираа Чернихив и погодија две училишта, најмалку 33 мртви

CENTAR MKD
Најмалку 33 тела се извлечени од урнатините по руските воздушни напади врз украинскиот град Чернихив, соопштија украинските спасувачки служби. Според претходниот биланс загинале 22 лица....
Војна во УкраинаСвет

Орбан: Подготвени сме да бидеме домаќини на преговорите меѓу Русија и Украина

CENTAR MKD
Унгарскиот премиер Виктор Орбан повтори дека неговата земја ќе биде подготвена да биде домаќин на мировните преговори меѓу Русија и Украина. Говорејќи за Би-би-си за...
Војна во УкраинаСвет

Луѓето на Путин: во кого најмногу верува, а кого го слуша?

CENTAR MKD
Рускиот претседател околу себе собра круг на блиски и лојални луѓе, но дали тие влијаеја на неговата одлука да почне специјална операција во Украина? Рускиот...
Војна во УкраинаСвет

Борел: ЕУ повикува на итен прекин на огнот во Украина

CENTAR MKD
Европската Унија повикува на итен прекин на огнот во Украина, изјави денеска високиот дипломат на ЕУ, Жосеп Борел. „Оваа војна сега треба да престане. Повикувам...
Војна во УкраинаСвет

Погоден радио-телевизискиот центар во Киев

M T
Руските сили денеска го погодија радио-телевизискиот центар во Киев, јавува агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана. Руските сили, наводно, го зазеле и...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски: Секој напаѓач треба да знае дека ќе се соочи со жесток отпор од Украинците

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно и се обрати на нацијата преку видео порака објавена на неговиот официјален Фејсбук профил. – Секој напаѓач треба да знае:...
Војна во УкраинаСвет

Британија: Големиот руски конвој слабо напредува кон Киев

M T
Според проценката на британската воена разузнавачка служба, во последните три дена е постигнат само мал напредок во движењето на огромниот руски конвој кој се приближува...