Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Category : Војна во Украина

Војна во УкраинаБизнисВо тренд...

Американската агенција го намали кредитниот рејтинг на Русија, и сега е чекор поблиску до банкрот

CENTAR MKD
Американската агенција за кредитен рејтинг „S&P Global Ratings“ денеска го намали рејтингот на Русија на „CCC-“ (лоша кредитна способност, многу висок кредитен ризик). Тие се...
Војна во УкраинаСвет

Украина: Русите го ракетираа Чернихив и погодија две училишта, најмалку 33 мртви

CENTAR MKD
Најмалку 33 тела се извлечени од урнатините по руските воздушни напади врз украинскиот град Чернихив, соопштија украинските спасувачки служби. Според претходниот биланс загинале 22 лица....
Војна во УкраинаСвет

Орбан: Подготвени сме да бидеме домаќини на преговорите меѓу Русија и Украина

CENTAR MKD
Унгарскиот премиер Виктор Орбан повтори дека неговата земја ќе биде подготвена да биде домаќин на мировните преговори меѓу Русија и Украина. Говорејќи за Би-би-си за...
Војна во УкраинаСвет

Луѓето на Путин: во кого најмногу верува, а кого го слуша?

CENTAR MKD
Рускиот претседател околу себе собра круг на блиски и лојални луѓе, но дали тие влијаеја на неговата одлука да почне специјална операција во Украина? Рускиот...
Војна во УкраинаСвет

Борел: ЕУ повикува на итен прекин на огнот во Украина

CENTAR MKD
Европската Унија повикува на итен прекин на огнот во Украина, изјави денеска високиот дипломат на ЕУ, Жосеп Борел. „Оваа војна сега треба да престане. Повикувам...
Војна во УкраинаСвет

Погоден радио-телевизискиот центар во Киев

M T
Руските сили денеска го погодија радио-телевизискиот центар во Киев, јавува агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана. Руските сили, наводно, го зазеле и...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски: Секој напаѓач треба да знае дека ќе се соочи со жесток отпор од Украинците

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно и се обрати на нацијата преку видео порака објавена на неговиот официјален Фејсбук профил. – Секој напаѓач треба да знае:...
Војна во УкраинаСвет

Британија: Големиот руски конвој слабо напредува кон Киев

M T
Според проценката на британската воена разузнавачка служба, во последните три дена е постигнат само мал напредок во движењето на огромниот руски конвој кој се приближува...
Војна во УкраинаСвет

Градоначалникот на Мариупол: Ќе го преживееме ова, ќе бидеме победници

M T
Градоначалникот на Мариупол во јужна Украина изјави дека средата бил најтешкиот ден од руската инвазија поради силното гранатирање и зголемениот број ранети цивили во болниците....
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Украина тврди: Убиени се 9.000 руски војници

M T
Украина објави нови податоци за загубите на Русите. Според нив, за една недела руските сили изгубиле приближно: 9.000 војници, 217 тенкови, 900 оклопни транспортери, 90...
Војна во Украина

Советникот на Зеленски: На окупирана Украина и треба помош однадвор

M T
Советникот на украинскиот претседател рече дека треба да се воспостават хуманитарни коридори во окупираните делови на земјата за да можат да добијат хуманитарна помош од...
Војна во УкраинаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Граната погоди зграда – Загинаа осум цивили

M T
Државен функционер во градот Изум известил дека во воздушни напади загинале осум цивили, меѓу кои две деца. Според заменик-градоначалникот Володимир Мацокин, жителите загинале кога граната...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Гранатирано складиште за гориво

M T
Украинската служба за итни случаи соопшти дека руските сили утрово околу 7:10 часот со граната погодиле складиште за гориво. Според украинската служба, нападот запалил голем...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Стејт департментот со остра порака до Путин: Веднаш престанете со ова крвопролевање!

M T
Американскиот Стејт департмент го повика рускиот претседател Владимир Путин „веднаш да го запре ова крвопролевање и да ги повлече војниците од украинските територии“. Во соопштението...
Војна во Украина+Свет

Израел пречекува неколку стотици имигранти од Украина

CENTAR MKD
Неколку стотици имигранти кои бегаат од војната во Украина ќе пристигнат во Израел во недела, соопшти денеска Еврејската агенција за Израел. Украинските еврејски бегалци ќе...
Војна во УкраинаСвет

Демант: Американскиот амбасадор не бил протеран

CENTAR MKD
Руското Министерство за надворешни работи ги демантираше информациите за протерување на американскиот амбасадор од Москва. Американската амбасада гласините за протерувањето на Саливан ги нарече гласини....