Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Велигденска трпеза

Еве како да ги избелите јајцата за Велигден (Видео)

За петнаесет минути можете да ги избелите јајцата со помош на оцет и вода. Состојки: 20 јајца, 500 мл вода, 500 мл алкохолен оцет (9%) Јајцата прво измијте ги. Во тенџере ставете оцет и вода, наредете измиени јајца па ставете на…

ЈАГНЕШКО ВО РЕРНА: Сочно и вкусно како под сач (Рецепт)

Совршен Велигденски ручек за целото семејство... Следете ги овие чекори и за Велигден ќе добиете сочно и меко јагнешко месо испечено во рерна. Водете сметка дека јагнешкото бара подолго печење. Состојки: 1,5 кг јагнешко месо; 100…

Го отсекла врвот од варено јајце… Она што го направила е генијално (Видео)

Го отсекла врвот од варено јајце... Она што го направила е генијално (Видео) Велигден е празник кога многу луѓе бојадисуваат и украсуваат јајца. Секоја година се бараат нови и што подобри идеи поврзани за украсувањето јајца, а…

Замотала конец околу балон. Откако ќе ја видите причината, ќе посакате да го направите…

Замотала конец околу балон. Откако ќе ја видите причината, ќе посакате да го направите истото Велигденските јајца веројатно се најголемиот симбол на празникот. Откако ќе ги декорирате Велигденските јајца, ви предлагаме да направите и…

Овие 8 начини за бојадисување јајца ќе ве воодушева – пробајте ги! (Видео)

Наскоро се ближи Велигден, а верниците бојадисуваат јајца. Постојат куп техники за овој процес, а ние ги избравме оние најинтересните. За бојадисување користете бои кои може да се јадат, а најдобри се оние во капсули кои се растворуваат…

Најздрав начин за бојадисување јајца: Традиција која се пренесува од колено на колено…

Многу домаќинки ќе ја изберат баш оваа техника на бојадисување Велигденски јајца, а еве и зошто. Овој метод бара исклучиво природни состојки за фарбање јајца, што укажува на тоа дека е најздрав избор. Она што е потребно за оваа…

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Направете велигденски зајак од салфета (ВИДЕО)

Направете повеќе зајачиња од салфети и украсете ја вашата велигденска трпеза... https://www.youtube.com/watch?v=AnyuhIicC1M Бојата на салфетите изберете ја по желба. За изработка на оваа симпатична декорација, потребна е…

За Велигден: Направете совршен украсен зајак од салфета и јајце (Видео)

Овој трик нема да ви одземе ни време, ни пари, а Велигденската трпеза ќе биде магична со овој детал. Изберете декоративни салфети и свиткајте ги. Подгответе јајца, маркер и ножици. Салфетата свиткајте ја во триаголник (како да правите…

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Направете велигденски зајак од салфета (ВИДЕО)

Направете повеќе зајачиња од салфети и украсете ја вашата велигденска трпеза... https://www.youtube.com/watch?v=AnyuhIicC1M Бојата на салфетите изберете ја по желба. За изработка на оваа симпатична декорација, потребна е…

Најубави јајца без мака: Нашарајте ги со обични ластичиња

Нека вашата Велигденска трпеза оваа година биде малку поинаква - со повеќе креативност и бои. Едноставните пругасти јајца можат да бидат вистинскиот начин да ја изразите вашата креативност. За овој рецепт, прво треба да сварите јајца…

За среќа и љубов цела година: Ноќта спроти Велигден направете го ова

Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или…

(ВИДЕО) Велигденска уметност: Како се бојадисани овие јајца

Велигден е доба од годината кога домаќинките ја искажуваат својата креативност. Дека бојадисувањето јајца знае да биде уметност, ќе ви покаже ова видео. Обидете се да ги бојадисате јајцата на овој единствен начин - лесно, едноставно…

(видео)Велигденска декорација: Еве како да бојадисате јајца на пареа

Овој начин декорација на велигденски јајца им успева на сите! Состојки: 10-15 јајца боја во кесички (по две од секоја) црвена, сина, зелена и виолетова 1 чаша алкохолен оцет лимена цедилка со дупчиња Начин на подготовка:…

(видео) Велигденска декорација: Еве како да украсите јајца

Ви предлагаме оваа година велигденските јајца да ги украсите со оваа техника. Ќе добиете мали ремек дела! Потребни ви се цветни салфети, варени јајца, разматена белка и ножици. Јајцата згответе ги, а белките добро разматете ги.…

Велигденска напивка: Кремаст пијалак за вистинско празнично уживање

Уживајте во празничната магија со вкусниот кремаст пијалак... Состојки: 6 свежи јајца; 150 гр шеќер; 500 мл млеко; 400 мл слатка павлака; 350 мл рум, бурбон или мешавина свежо рендано оревче или цимет, по вкус Начин на подготовка:…

Велигденска салата

За празничната трпеза да биде целосна подгответе вкусна велигденска салата... Состојки: 8 варени јајца 3 главици кромид 2 лажици мајонез 2 лажици кисела павлака 3-5 капки оцет сол Начин на подготовка: Изрендајте…

Руски велигденски колач

Десерт кој ќе ве маѓепса! Пробајте го овој руски велигденски колач... Состојки: 2 жолчки 130 гр шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 50 гр маргарин 450 гр ела сирење 180 гр кисела павлака 350 гр суво овошје Начинот на подготовка…

Најпопуларно јадење на велигденската трпеза: Нема жена која нема да го подготви ова нешто…

Преубавите пилиња од варени јајца се вистинско ремек дело, а еве како се подготвуваат! За полнетите јајца или пилиња од варени јајца, потребни ви се сосема малку материјали. Меѓутоа, бидете сигуртни дека никој нема да им одолее.…

Израдувајте ги најмладите: Еве како да направите светликави велигденски јајца! (ВИДЕО)

Ќе уживате и вие и вашите деца пред Велигден! Јајцата „Галаксија“ се интересна идеја на Џесика Жоасин која на својот блог опишува подготовки за Велигден. Оваа техника на бојадисување јајца се препорачува само доколку јајцата не ги…