Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Индиски министер за здравство ги шокира сите: Ракот го предизвикуваат грешките од минатиот живот

CENTAR MKD
Химанта Бисва Сарма, претставник на индиската држава Асам, покрена лавина од коментари на социјалните мрежи, со контроверзна изјава за причините за рак. Имено, Сарма тврди...
Свет

Масакр во ноќен клуб: Најмалку 14 мртви, меѓу нив двајца малолетници

CENTAR MKD
Најмалку 14 лица, меѓу кои двајца малолетници загинаа во ноќен клуб во градот Форталез во североисточниот дел на Бразил. Вооружените напаѓачи биле со три автомобила...
Свет

Баша: Рама е нарко премиер и треба да замине од функцијата

CENTAR MKD
Албанската опозиција денеска пред седиштето на владата во Тирана одржа масовни протести на кои лидерот на Демоктратската партија Лулзим Баша побара оставка на премиерот Еди...
Свет

Во бомбашкиот напад во Авганистан 95 загинати и над 150 повредени

CENTAR MKD
Во денешниот бомбаки напад во Кабул постојано се зголемува бројот на загинати и повредени. Според последните, најнови податоци, загинати се најмалку 95 луѓе, а повредени...
Свет

Поради ботокс 12 камили се елиминирани на натпревар за убавина во Ријад

CENTAR MKD
Дванаесет камили се дисквалификувани од натпреварот за убавина во рамки на фестивалот на камили, кој секоја година се одржува во Саудиска Арабија, бидејќи за нивното...
Свет

Словенија почна да казнува хрватски рибари

CENTAR MKD
Словенчката полиција вчера ги издаде првите 14 казни на хрватски рибари, поради повреда на нејзините територијални води, соопшти словенечката полиција. Полицијата во наредните недели ќе...
Свет

Трамп: Во Давос беше прекрасно, многу пари доаѓаат во нашата земја

CENTAR MKD
Американскиот претседател Доналд Трамп, се врати дома многу задоволен од Светскиот економски форум во Давос. Тој допатува во Вашингтон по, како што истакна, успешниот форум...
Свет

По Американците и Британците не му даваат виза на Харадинај

CENTAR MKD
По Амариканците и Британците одбија да му дадат виза на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај. Според тиранскиот весник ,,Дита“, визата од страна на братанската амбасада, на...
Свет

Расте нивото на Сена во Франција, властите подготвени за можни поплави

CENTAR MKD
Според прогнозите на француските служби, нивото на реката Сена викендов ќе кулминира, поради што француските власти се во готовност од страв од многу сериозни поплави....