Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Свет » Page 1372

Category : Свет

Свет

Борисов: Заев и Ципрас во директни разговори да го решат спорот за името

CENTAR MKD
Премиерите на Република Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, можат да го решат долготрајниот спор околу името во директни разговори. Ова го изјави...
Свет

Швајцарски весник прашува како Харадинај стекнал толку големо богатство

CENTAR MKD
Швајцарскиот весник „Ноје цирхер цајтунг“ објави текст во кој пишува за материјалната состојба на косовскиот преимер Рамуш Харадинај и прашува од каде премиерот поседува толку...
Свет

Нафтата од иранскиот танкер се излеа во кинеското море во количини најголеми во последните неколку децении

CENTAR MKD
Нафтата од иранскиот танкер кој потона во неделата се разлеала во Источното конеско море во одделни нафтени дамки, кои на некои места зафаќаат површина поголема...
СветТОП ВЕСТИ

(Видео) Утрово светот е во солзи, во нова автобуска несреќа 52 мртви

CENTAR MKD
Во пожар кој избил во автобус во Казахстан загинале најмалку 52 лица, објавија тамошните власти. Од запалениот автобус успеале да се спасат петмина патници. Инцидентот...
Свет

Бугарската опозиција бара гласање за недоверба на владата

CENTAR MKD
Најголемата опозициска, Социјалистичката партија во Бугарија, бара гласање за недоверба на владата на премиерот Бојко Борисов поради недостигот од напредок во борбата против корупцијата во...
Свет

Курц: ЕУ не се фокусира на големите прашања

CENTAR MKD
Канцеларот на Австрија повика кон продлабочување на соработката во безбедноста, надворешната политика и одбраната во Европската Унија. „Владата на Австрија е проевропска, но смета дека...
Свет

Откриен сопственикот на изгореното возило пронајдено по убиството на Ивановиќ

CENTAR MKD
Косовската полиција го идентификуваше сопственикот на запаленото возило, пронајдено во Косовска Митровица по убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, изјави регионалниот шеф...
Свет

Докторот во Белата куќа: Трамп е остроумен, треба само да симне неколку килограми

CENTAR MKD
Претседателот на САД, Доналд Трамп, нема никакви ментални тешкотии и големи се шансите дека ќе остане здрав до крајот од мандатот, оцени докторот во Белата...
Свет

Србија нема да учествува во дијалогот со Косово сè додека не се открие убиецот на Ивановиќ

CENTAR MKD
Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, изјавил дека дијалогот во Брисел нема да продолжи сè додека не се открие убиецот на Оливер...
Свет

Јункер: Земјите од Западен Балкан засега не ги исполнуваат условите за влез во ЕУ

CENTAR MKD
Земјите од Западен Балкан нема да пристапат во ЕУ до крајот на овој мандат на Европската комисија, бидејќи не ги исполнуваат потребните услови, а реформите...