Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Свет » Page 1302

Category : Свет

Свет

Вучиќ: Нема да се кандидирам за втор мандат, мојот предлог за решение за Косово ќе го соопштам до април

CENTAR MKD
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за „Блумберг“ изјави дека веројатно нема да се кандидира на следните претседателски избори во 2022 година. Како што рекол, тој...
Свет

Во Австралија запленета дрога вредна 802 милиона долари

CENTAR MKD
Австралиската полиција конфискува 1,2 тони метамфетамин, чија улична вредност се проценува на  802 милиона долари. Ова е најголемата заплена на дрога во земјата досега. Метамфетаминот...
Свет

Путин и Меркел разговарале за повлекувањето на Русите од Украина

CENTAR MKD
Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка, Ангела Меркел, разговарале за одлуката на Путин да ги повлече воените набљудувачи од источна Украина. Путин рекол дека...
Свет

По пет години прва посета на британски министер за надворешни работи на Русија

CENTAR MKD
Британскиот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, се сретна со својот руски колега Сергеј Лавров во Москва. Тој е прв британски министер за надворешни работи што...
Свет

ЕУ не го менува ставот за Каталонија, без оглед на резултатите од изборите

CENTAR MKD
Европската Унија нема да го промени својот став за Каталонија по изборите на кои партиите што се залагаат за независност освоија мнозинство во регионалниот парламент....
Свет

Сепаратистите победија на изборите во Каталонија

CENTAR MKD
Каталонските сепаратистички партии добија мнозинство во регионалниот парламент врз основа на 99 отсто од преброените гласови од предвремените регионални избори. Трите партии кои се залагаат...
Свет

Папата ги повика нa лојалност службениците во Ватикан

CENTAR MKD
Папата Франциск во неговото предбожиќно обраќање порача дека луѓето кои ѝ служат на ватиканската администрација мораат да бидат лојални на папата и да избегнуваат заговори....
Свет

На надвозници во јужна Калифорнија обесени шест мажи

CENTAR MKD
Мексиканската полиција пронашла шест тела обесени на надвозници во две општини во сојузната држава Јужна Долна Калифорнија. Мексиканските власти вчера објавија дека пронашле шест тела...
Свет

Огромна трагедија: Почина тригодишното дете на легендарниот српски актер

CENTAR MKD
Голема трагедија го погоди семејството на српскиот актер Жика Тодоровиќ. Засега не е познато од што, но неговото тригодишно синче починало вчера во домот. Детето...
Свет

Полицијата на нозе, пациентите во страв: Вооружан маж упадна во болница во Холандија

CENTAR MKD
Полицијата во Ротердам евакуира клиника за пластична хирургија откако добила повик дека во зградата упаднал вооружан маж. Како што наведе портпаролот на полицијата, еден доктор...
Свет

(Видео) Пукање на границата: Ново бегство на севернокорејски војник во Јужна Кореја

CENTAR MKD
Јужнокорејските војници испукале 20-ина предупредувачки куршуми кон севернокорејските единици кои дошле до демилитаризираната зона во потрага по војник што пребегнал на југ. Севернокорејскиот војник ја...
Свет

Нов скандал со млеко за бебиња: Се повлекуваат милиони производи

CENTAR MKD
Нов скандал со млеко за бебиња на францускииот гигант за млечна индустрија „Лакталис“. Вторпат месецов од пазарот отстранети се милиони производи во светот. Како и...
Свет

Возачот што газеше пешаци во Мелбурн бил зависник од дрога со психички проблеми

CENTAR MKD
Возачот што со џип влета во група пешаци во центарот на Мелбурн и притоа повреди најмалку 19 лица бил зависник од наркотици, соопшти тамошната полиција....
Свет

Пучдемон од Брисел: Дојде време републиката да се отцепи од монархијата

CENTAR MKD
Говорејќи од Брисел, разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон и се зблагодари на младата жена, која предложи да гласа во негово име. „Денеска е многу...
Свет

САД ќе ја истражуваат воената соработка меѓу Западен Балкан и Русија

CENTAR MKD
Американското министерство за одбрана во текот на следната година ќе соработува со Стејт департментот за да изведат подетална оценка за соработката на сите земји од...