19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Свет » Page 1212

Category : Свет

Свет

Една третина од оружјето од САД и Арабија за Сирија завршило кај ИД

CENTAR MKD
Организацијата за контрола на оружјет, Си-еј-ар тврди дека оружје обезбедено од САД и Саудиска Арабија за сириската опозиција често завршувало во рацете на терористичката организација...
Свет

Завршена постапката за екстрадиција на Пучдемон

CENTAR MKD
Белгиското судство прогласи крај на постапката за екстрадиција против поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон и четворица други членови на регионалната влада на Каталонија кои се...
Свет

Бомбаш облечен како полицаец се разнел во камп за обука во Могадишу

CENTAR MKD
Најмалку 15 полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во полициски камп за обука во Могадишу, главниот град на Сомалија. Напаѓачот бил облечен како полицаец и...
Свет

Путин ќе се кандидира на претседателските избори како независен кандидат

CENTAR MKD
Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека повторно ќе се кандидира за оваа функција на изборите во март. На големата годишна конференција за новинари на...
Свет

Израел ја затвори границата кон Газа, судирот се разгорува

CENTAR MKD
Израел денеска го затвори граничниот премин кон појасот Газа, како одговор на секојдневните ракетни напади од оваа енклава, кои уследија по одлуката на американскиот претседател,...
Свет

Бомбаш облечен како полицаец се разнаел во камп за обука во Могадишу

CENTAR MKD
Најмалку 15 полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во полициски камп за обука во Могадишу, главниот град на Сомалија. Напаѓачот бил облечен како полицаец и...
Свет

Политичарот обвинет за сексуално вознемирување најден мртов, најверојатно се самоубил

CENTAR MKD
Републиканскиот сенатор Ден Џонсон од Кентаки, кој беше обвинет за сексуално вознемирување на тинејџерка, пронајден е мртов покрај својот автомобил и се верува дека извршил...
Свет

Лекари без граници: Најмалку 6.700 Рохинги се убиени во Мјанмар

CENTAR MKD
Меѓународната хуманитарна организација Лекари без граници објави извештај во кој се наведува дека најмалку 6.700 Рохинги муслимани загинале меѓу август и септември, по избувнувањето на...
Свет

Невреме над Балканот: Премиерот принуден да го откаже летот за Париз

root_u0sbii7v
Словенечкиот премиер, Миро Церар, бил принуден да го откаже патувањето во Париз, каде што денеска се одржува состанок за климатските промени, поради силните ветришта кои...
Свет

Полицајците занемеле: Запреле автомобил кој „летал“ 240 км/ч, а кога виделе кој го вози…

root_u0sbii7v
Сообраќајни полицајци во Белгија биле многу изненадени кога констатирале дека зад воланот на автомобилот „порше бокстер ГТС“, за кого во 2 часот наутро измериле дека...