Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Анализа: Штетите од блокадите во Скопје врз бизнисот и граѓаните се во милиони евра – Компании размислуваат да ги пуштат вработените да работат од дома?
Home » Анализа » Page 2

Category : Анализа

МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Мицкоски сака кризна состојба за да нема избори?

CENTAR MKD
Христијан Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ продолжуваат со несериозното и загрижувачко однесување во врска со ситуацијата со коронавирусот. Последен предлог што го понуди Мицкоски е да...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Анализа: Се е исто во ВМРО-ДПМНЕ, само него го нема:  Мицкоски може да ветува само обнова на режимот на Груевски

CENTAR MKD
Нема никакви промени во клучните гласноговорници на најимотната партија во Европа со долг од 8 милиони евра, и покрај јаловите обиди на ВМРО-ДПМНЕ да прикаже...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Анализа: ВМРО ДПМНЕ во паника по најавата за можната обединувачка предизборна коалиција на СДСМ

CENTAR MKD
Во редовите на ВМРО ДПМНЕ видлива е паниката по најавата за можна предизборна коалиција која ги обединува и Македонци и Албанци, и Роми и Турци…...
CentarМакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

АНАЛИЗА: Волкот влакното го менува, ама табиетот не – Мизрахи и ВМРО ДПМНЕ против ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Нема да беше чудно доколку техничката министерка Рашела Мизрахи од ВМРО ДПМНЕ ја поставеше таблата со името Република Македонија, а притоа комуникацијата на претставници на...
БизнисАнализаТОП ВЕСТИ

Работите во Македонија тргнаа на подобро: Наместо за споменици и камења, парите се враќаат кај народот – Нов силен скок на минималната плата

CENTAR MKD
Завршија времињата кога платите беа замрзнати. За време на режимот на Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ платите не мрднуваа од мртва точка, а сега се’...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

АНАЛИЗА: Силната порака на Заев навестува старт на жестока акција против криминалот

CENTAR MKD
По силните пораки на премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски, јавноста, меѓународната заедница, меѓу кои и амбасадата на САД за нов почеток на правната држава,...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Се “тресе” ли Белата Палата? – Случајно или не се случуваат аферите “поткуп” и “рекет”, по неколку дена откако се објави ОВА

CENTAR MKD
Аферите “Рекет” и “Поткуп” кои последниве денови ја зоврија атмосферата на политичката сцена во Македонија, откако беа објавени прислушкувани аудио и видео материјали од италијанскиот...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Случајот “рекет” несмасна мафијашка местенка, во која самата мафија се намести, а власта има шанса да зграби поени како никогаш до сега – Отворен е патот за немилосрдна и безпоштедна битка против криминалот во секоја пора

CENTAR MKD
Што открива случајот Рекет? Оваа афера ни откри дека во Македонија има безпоштедна битка против криминалот и дека осомничените и актерите во случајот одат зад...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Случајно или не: Мафијашкиот оркестриран аттак врз власта на Заев се случува на неколку дена откако премиерот го најави ОВА

CENTAR MKD
Случајно или не. Оркестрираната хајка против про-западната Влада на Зоран Заев која има за цел да ја внесе Македонија во НАТО до крајот на годинава...
МакедонијаАнализаВо тренд...

Анализа: На подземјето кое го рушеше СЈО им пропадна во вода се’ – Со една снимка разоткрија дека СЈО нема врска со “Рекет” и им го обелија образот

CENTAR MKD
Како снимката објавена на еден италијански онлајн весник, разоткри дека Специјалното Јавно Обвинителство не само што не му помогнало на осомничениот од случајот Империја да...
БизнисАнализаТОП ВЕСТИ

На Македонија ѝ оди сѐ подобро: Економијата ќе блеска, а платите и стандардот ќе одат засилено нагоре

CENTAR MKD
По повеќе од една деценија замрзнати плати, Владата на Зоран Заев го почна процесот на раст на платите. Во времето на ВМРО ДПМНЕ платите не...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Ѓорчев обвинува дека нашата земја умира, додека светот достигнал 8 милијарди луѓе, а заборава дека во време на режимот се иселија над 600.000 Македонци поради тортура од страна на бившата власт

CENTAR MKD
Во ситуација во којашто светот достигнува 8 милијарди жители, во ситуација во којашто се зголемува населението, во ситуација во којашто земји коишто до вчера имале...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

АНАЛИЗА: Каде му се милион и двесте илјади противници на Преспанскиот договор на Христијан Мицкоски?

CENTAR MKD
– ​Денес речиси 1 милион и 200 илјади граѓани кои се јасно и недвосмислено за членство на државава во ЕУ и НАТО кажаа дека се...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Историски дуел: Заев покажа храброст каква што Никола Груевски никогаш немаше

CENTAR MKD
Вечерва на Канал 5 телевизија се случи историски тв дуел меѓу лидерите на двете најголеми политички партии во Македонија. Втор пат, Премиерот Зоран Заев имаше...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Дали правдата за која говори Силјановска не важи за насилниците осудени за 27-ми април?

CENTAR MKD
Која е причината што претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ застана на иста линија со партијата и реши да ги осуди судските одлуки со кои обвинетите...
БизнисАнализаВо тренд...

Насмевката на лицето на Кочо Анѓушев кажува се’ – Македонија се движи во вистинска насока

CENTAR MKD
Анѓушев не го криеше задоволството од историскиот успех на Северна Македонија кога ги соопшти бројките од странските директни инвестиции во Македонија кои рушат рекорди во...
БизнисАнализаТОП ВЕСТИ

На Северна Македонија ѝ тргна: Мега-инвестиции ќе ја “затрупаат” државава, ќе се отворат многу работни места

CENTAR MKD
2019-та навистина ќе биде економска година. Бизнисмените конечно може да здивнат од инспекторите, кои ќе бидат коректори, наместо да бидат оние кои во време на...
МакедонијаАнализаВо тренд...

Придобивки од Преспанскиот договор: Во светските медиуми Фиром веќе го нема, сега сме или Македонија или Северна Македонија

CENTAR MKD
Грдата кратенка ФИРОМ со која многумина ја ословуваа нашата Македонија веќе ја нема. Centar.mk при кратка анализа за последните написи на најмоќните медиуми во Светот...
МакедонијаАнализаТОП ВЕСТИ

Сите очи вперени во владејачката СДСМ: Ќе има ли предвремени избори?

CENTAR MKD
Предвремени парламентарни избори најмногу им одговараат на СДСМ, пред се поради тоа што не само што би добиле уште еден четиригодишен мандат, туку и најверојатно...