Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Преспански договор

Ѓорге Иванов со неочекуван потег: “Јас нема да гласам на референдумот”

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да излезе и да гласа на референдумот. ,,Два пати ја добив довербата на граѓаните за да не дозволам промена на Уставот со цел…

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и…

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. https://www.youtube.com/watch?v=F0XnkQsYmXQ Како што соопштија од Владата, на средбата во Белата Куќа, која дојде на…

Ахмети: Да се гласа за стабилност и економски развој е голема и човечка работа

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во текот на вчерашниот ден за да ги информира граѓаните во врска со важноста на процесот на гласањето за европска Македонија на 30 септември, одржа средба со граѓаните во Општина Студеничани.…

Николовски: Со влезот во НАТО и ЕУ, македонското вино добива сигурен пласман и повисоки…

Со влезот во НАТО и Европската Унија, нашето вино добива европска етика, субвенциите кои сега ги исплаќаме за лозарите и коишто се повисоки ќе доаѓаат директно од буџетот на ЕУ, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство,…

Неочекуван потег на Христијан Мицковски: Ова ќе биде чекорот на ВМРО ДПМНЕ доколку…

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на…

Со договорот од Преспа нема губитници, туку само победници, рече Ахмети на средба со…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Скопје се сретна со пратеници во Европскиот парламент, при што им се заблагодари на гостите кои, како што рече, доаѓаат со подддршка во овие важни моменти за нашата…

СДСМ му подаде рака на Мицковски: Вакво нешто досега нема направено ниту една владејачка…

Зошто само на ВМРО-ДПМНЕ му пречи тоа што македонскиот идентитет е признаен од целиот свет? Што има ВМРО-ДПМНЕ против влез во ЕУ и НАТО со заштитени и загарантирани македонски јазик и идентитет?, прашуваат од СДСМ како реакција на изјавата…

Не запираат успешните и срдечните средби на премиерот Зоран Заев со највисоки светски…

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев патува за Вашингтон каде на 20 септември ќе има билатерална средба со потпретседателот на САД, Мајк Пенс. Средбата ќе се реализира на покана на потпретседателот Пенс, а на неа…

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста…

(Видео) Заев: Македонија мора да носи одлуки, во кал сме поради калкуланството од…

Знам дека Кратово, како и цела Македонија, ќе донесе вистинска историска одлука за европска Македонија. Ова е неповторлива шанса и еден од оние моменти кога во прашање е што ние може да направиме за државата, порача премиерот Зоран Заев на…

Се огласи Џорџ Буш во врска со Македонија: Излезете на референдум!

Уште од првиот ден на вашата независност, Соединетите Американски Држави се ваш постојан пријател, рече поранешниот претседател Џорџ В. Буш, во писмо до македонскиот народ, кое вечерва го објави Атлантскиот совет во Вашингтон – пренесе …

Али Ахмети од Брвеница: Да стоиме што подалеку од политиките на Истокот, овој народ…

Демократската унија за интеграција во пресрет на активностите во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември одржа собир со граѓаните во oпштина Брвеница. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, рече дека треба да…

Пресврт пред референдумот? По средбата со Матис, Иванов веќе не го критикува Договорот од…

Пресврт во вокабуларот на македонскиот претседател или случаен пропуст? Во соопштението од средбата со американскиот министер за одбрана на претседателскиот кабинет недостасува ставот контра Договорот од Преспа. Со недели наназад при…

Првиот човек на НАТО со жестока реакција до Русија, поради Македонија!

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини Русија дека го попречува членството на Македонија и во Алијансата. - Русија се обидува да го попречи приклучувањето на Македонија во НАТО, како што е случајот и со Црна Гора каде…

Русите со неочекуван потег за референдумот во Македонија: Њујорк тајмс објави детали

„Москва прави големи напори за неуспех на референдумот на кој на 30 септември Македонците треба да се изјаснат дали прифаќаат влез на земјата во ЕУ и НАТО“, објави синоќа „Њујорк тајмс“, оценувајќи дека главна цел на оваа пропагандна…

Камчев:Лично сум ЗА договорот со Грција и не сме имале похрабар лидер од премиерот Заев

Камчев: Лично сум ЗА договорот со Грција и не сме имале похрабар лидер од премиерот Заев Ви пренесуваме дел од интервјуто на бизнисменот Орце Камчев за Фактор: Р.Ф. – Дали договорот со Грција, референдумот и промената на уставното име…

Заев денес е во Охрид, а причината за тоа е една!

Денес (17.09.2018, понеделник) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и собири ширум земјата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ќе учествува на трибина со граѓани пред…

Ахмети: 30. септември нема да се повтори два пати

Демократската унија за интеграција во рамките на активностите на кампањата за референдумот одржа собир со граѓаните во Кичево, каде лидерот на партијата Али Ахмети го претстави ставот за влез во НАТО. Ахмети рече дека на 30. септември се…

Фотографии од кои ќе ви се наполни душата: Десетици илјади граѓани на едно место маршираа…

Коалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за заедништвото и силната поддршка на вчерашниот марш, 17.09.2018 Коалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за заедништвото, за силната…

Фотогалерија: Кирацовски презадоволен од посетеноста – упати силна порака до…

- Денешниот марш продолжува кон капијата на Европската Унија и НАТО! Денешниот масовен митинг претставува јасен и гласен одек на граѓаните за нашата желба и заложба да сме дел од големото европско семејство во кое и вредносно и…