Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Преспански договор

СДСМ и коалицијата за европска Македонија организираа референдум со речиси двојно повеќе…

Не така многу одамна во Македонија, во 2004-тата година беше на само две години од доаѓањето на режимот на ВМРО ДПМНЕ, се оддржа референдум за територијалната поделба на општините во Македонија. Референдумот беше за да се поништи Законот…

Највисоки функционери од ВМРО ДПМНЕ – прогресивни сили во Македонија, излегоа и…

Градоначалникот на Општина Кавадарци и потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, Митко Јанчев денеска го оствари своето право на глас на Референдумот во Македонија. Истовремено на референдумот излегоа и пратеничката на ВМРО ДПМНЕ Даниела Рангелова,…

ДИК објави нови детали: Ова е излезноста на само пола час до гласањето

Излезноста според ДИК, изнесува 34.09 проценти до 18 часот и 30 минути. Аеродром 38,8 проценти, Арачиново 49,6, Битола 32 проценти, Бутел 34,96 Велес 28,18 проценти, Гази Баба 26,59 проценти Гевгелија 39%, Делчево 34% Дојран…

Се огласи премиерот Зоран Заев на гласањето за референдумот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, утрово во Струмица го оствари своето избирачко право. Во изјава дадена за медиумите, по гласањето, премиерот Заев рече: Денеска е убав ден, нов празник за Република…

МВР вечерва излезе со соопштение: Ова се лицата кои фотографирале, снимале, се заканувале…

· Во СВР Скопје било пријавено дека во село Горно Коњаре, скопско, набљудувач враќал луѓе кои оделе на гласање. Полициски службеници излегле на местото на настанот и се преземаат мерки за расчистување на случајот. · Во Полициската…

На некои места излезноста е скоро 55 посто до 17 часот – ова е листата на градови со…

Според првичните податоци на ДИК, излезноста до 17 часот била 29,01 отсто на ниво на Македонија. Најмногу движење на гласачките места имало во Сарај, каде излегле речиси 55 отсто од гласачите, во Липково каде излегле 41,56%, во Центар…

Се зголемува бројот на граѓани кои излегле на референдумот – еве ја бројката на…

На последната прес конференција Државната изборна комисија ги соопшти најновите бројки околу излезноста на денешниот референдум. Од досега обработение податоци, излезноста до 17 часот е 28,8% односно 455 771 гласачи. Оваа бројка сепак…

(Видео) Бајрами: Лицето кое утринава ги нападна тројцата полицајци најверојатно ќе биде…

Досега освен за инцидентот во ОУ „Лазо Ангеловски“, кој се случи утринава околу 9 часот, кога едно лице на гласачкото место 2708 нападнало тројца припадници на полицијата, други поголеми инциденти засега не биле пријавени, изјави јавниот…

Нарушувања на изборниот процес: Полицијата презеде акција, сите што се огрешиле ќе сносат…

На избирачко место бр.2539/1 во ОУ „Његош“ во Колонија, пријавено е дека М.С. (55) го фотографирал своето гласачко ливче. МВР денеска соопшти дека е известен јавен обвинител, a M.С. е во полициска станица за расчистување на случајот. Во…

Се огласи ДИК – Еве колкава е излезноста до 15 часот

Државната изборна комисија на прес конференцијата одржана во 15:30 информираше дека излезноста до 15 и 30 часот е 22,56, односно гласале околу 334 илјади граѓани. Повеќе детали, очекувајте наскоро.

Мост: Гласањето без проблеми, до 13 часот излегле 16 отсто од гласачите

Одѕивот на гласачите, според ПВТ програмата на МОСТ, до 13 часот е 16% со маргина на грешка од +/- 0,32%. Од набљудувачите и регионалните координатори на МОСТ добиени и потврдени се следните информации за текот на гласањето: • На ГМ…

Над 13 илјади битолчани го остварија своето право на глас

16,74 проценти од гласачите во Битола го остварија своето право на глас на Референдумот кој се оддржува денес на територијата на Македонија. Според информациите на ДИК, во Битола излегле 13.732 лица, а вкупно можност за глас имаат 82.131…

Дик објави детали: Еве колкава е излезноста до 13 часот

Според податоците на Државната изборна комисија, до 13 часот своето гласачко право на референдумот го искористиле 16% од гласачите. Претседателот на ДИК Оливер Дерковски, информираше дека до 13 часот своето право да гласаат го…

ЈОРМ: До 10 часот не е пријавен посериозен инцидент на референдумот

Комисијата на Јавното обвинителство за следење евентуални противправности сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот ја известува јавноста дека до 10 часот утринава не е пријавен кривично-правен настан или посериозен…

Изутринава на неколку места осамнаа графити за референдумот

Полицијата информира дека изутринава, додека трае изборниот молк, осамнале графити за референдумот на неколку локации. Околу 6:10 часот е пријавено дека на локален пат село Петровец – село Катланово во близина на училиштето ,,Кочо Рацин“…

Графити, транспарент и напад за референдумот – полицијата регистрираше проблеми

Во текот на ноќта и утрово во полицијата е пријавено дека на неколку места се испишани графити во врска со референдумот. Според полицијата има еден случај на поставен транспарент, а скопјанец пријавил дека бил вербално нападнат во врска со…

Центарци гласаат најмногу: Таму излегле скоро 14 отсто од гласачите до 11 часот

13,31 проценти од гласачите на Центар, излегле на Референдумот во Македонија кој се оддржува денеска. Овие податоци се од Државната изборна комисија, а се однесуваат на гласање до 11 часот.

Инцидент на гласачко место: Полицијата јави за физички напад и приведувања

На гласачко место во ОУ „Лазо Ангеловски“ во Скопје, машко лице го нарушило јавниот ред и мир со тоа што навредувало граѓани и физички нападнало полициски службеници. Лицето е приведено во ПС Аеродром и утврдено е дека се работи за…