Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Преспански договор

МВР вечерва излезе со соопштение: Ова се лицата кои фотографирале, снимале, се заканувале…

· Во СВР Скопје било пријавено дека во село Горно Коњаре, скопско, набљудувач враќал луѓе кои оделе на гласање. Полициски службеници излегле на местото на настанот и се преземаат мерки за расчистување на случајот. · Во Полициската…

На некои места излезноста е скоро 55 посто до 17 часот – ова е листата на градови со…

Според првичните податоци на ДИК, излезноста до 17 часот била 29,01 отсто на ниво на Македонија. Најмногу движење на гласачките места имало во Сарај, каде излегле речиси 55 отсто од гласачите, во Липково каде излегле 41,56%, во Центар…

Се зголемува бројот на граѓани кои излегле на референдумот – еве ја бројката на…

На последната прес конференција Државната изборна комисија ги соопшти најновите бројки околу излезноста на денешниот референдум. Од досега обработение податоци, излезноста до 17 часот е 28,8% односно 455 771 гласачи. Оваа бројка сепак…

Нарушувања на изборниот процес: Полицијата презеде акција, сите што се огрешиле ќе сносат…

На избирачко место бр.2539/1 во ОУ „Његош“ во Колонија, пријавено е дека М.С. (55) го фотографирал своето гласачко ливче. МВР денеска соопшти дека е известен јавен обвинител, a M.С. е во полициска станица за расчистување на случајот. Во…

Се огласи ДИК – Еве колкава е излезноста до 15 часот

Државната изборна комисија на прес конференцијата одржана во 15:30 информираше дека излезноста до 15 и 30 часот е 22,56, односно гласале околу 334 илјади граѓани. Повеќе детали, очекувајте наскоро.

Мост: Гласањето без проблеми, до 13 часот излегле 16 отсто од гласачите

Одѕивот на гласачите, според ПВТ програмата на МОСТ, до 13 часот е 16% со маргина на грешка од +/- 0,32%. Од набљудувачите и регионалните координатори на МОСТ добиени и потврдени се следните информации за текот на гласањето: • На ГМ…

Над 13 илјади битолчани го остварија своето право на глас

16,74 проценти од гласачите во Битола го остварија своето право на глас на Референдумот кој се оддржува денес на територијата на Македонија. Според информациите на ДИК, во Битола излегле 13.732 лица, а вкупно можност за глас имаат 82.131…

Дик објави детали: Еве колкава е излезноста до 13 часот

Според податоците на Државната изборна комисија, до 13 часот своето гласачко право на референдумот го искористиле 16% од гласачите. Претседателот на ДИК Оливер Дерковски, информираше дека до 13 часот своето право да гласаат го…

ЈОРМ: До 10 часот не е пријавен посериозен инцидент на референдумот

Комисијата на Јавното обвинителство за следење евентуални противправности сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот ја известува јавноста дека до 10 часот утринава не е пријавен кривично-правен настан или посериозен…

Изутринава на неколку места осамнаа графити за референдумот

Полицијата информира дека изутринава, додека трае изборниот молк, осамнале графити за референдумот на неколку локации. Околу 6:10 часот е пријавено дека на локален пат село Петровец – село Катланово во близина на училиштето ,,Кочо Рацин“…

Графити, транспарент и напад за референдумот – полицијата регистрираше проблеми

Во текот на ноќта и утрово во полицијата е пријавено дека на неколку места се испишани графити во врска со референдумот. Според полицијата има еден случај на поставен транспарент, а скопјанец пријавил дека бил вербално нападнат во врска со…

Центарци гласаат најмногу: Таму излегле скоро 14 отсто од гласачите до 11 часот

13,31 проценти од гласачите на Центар, излегле на Референдумот во Македонија кој се оддржува денеска. Овие податоци се од Државната изборна комисија, а се однесуваат на гласање до 11 часот.

Инцидент на гласачко место: Полицијата јави за физички напад и приведувања

На гласачко место во ОУ „Лазо Ангеловски“ во Скопје, машко лице го нарушило јавниот ред и мир со тоа што навредувало граѓани и физички нападнало полициски службеници. Лицето е приведено во ПС Аеродром и утврдено е дека се работи за…

Во затворите гласале речиси 65 отсто од гласачите

Излезноста на референдумот на дијаспората изнесува 36,56 отсто или гласале вкупно 985 лица од 2.694 лица со право на глас, соопштија од Државната изборна комисија. Според резултатите на ДИК во затворите гласале 64.69 отсто од…

Комисија на Јавното обвинителство ќе следи дали има неправилности на референдумот

Привремена комисија формирана од Јавното обвинителство на Република Македонија ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот.Во комисијата членуваат по еден јавен обвинител од четирите Виши…

Референдумот по лупа на над 12 илјади набљудувачи

Рекорден број домашни и странски набљудувачи распоредени на гласачките места го следат процесот на изјаснување на граѓаните на Република Македонија за референдумското прашање. Референдумот во Македонија е под лупа на 11 927 домашни…

МОСТ: Отворени се сите гласачки места, засега нема регистрирани проблеми

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со повеќе од 1 500 набљудувачи. На 1 160 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок, распоредени се исто толку набљудувачи, со што се покриени 33% од вкупниот…

До 9 часот одѕивот на референдумот е 2,45 отсто

До 9 часот изутринава, одѕивот на референдумот е 2,45 отсто, информираше Државната изборна комисија. Податоците се добиени од 71,58 гласачки места.Најголем одзив има во Демир – Хисар 4,12%,а најмал во Конче – 0,73. Изутринава имало…