Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Преспански договор

(Видео) Деркоски: Ќе работиме согласно сo законите за успешно да се спроведе референдумот

Новите членови на Државната изборна комисија денеска потпишаа свечени изјави. Претседателот на комисијата, Оливер Деркоски рече дека ќе работат согласно со законите за успешно да се спроведе референдумот.…

Предлогот за референдум е подготвен, се чека одлука на ВМРО-ДПМНЕ

Предлог-одлуката за распишување референдум е подготвена и потпишана од парламентарното мнозинство. Претставници на партиите се на коопрдинација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, без опозициската ВМРО-ДПМНЕ чии пратеници…

Зекири: Собранието ќе го распише референдумот за 30 септември, прашањето се дефинира

Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, вели дека денес со или без ВМРО-ДПМНЕ ќе биде распишан референдумот, а потврди дека истиот ќе биде одржан на 30 септември. Коментирајќи ја изјавата на Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој рече дека…