Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Топол бран во Македонија, а потоа невреме и драстичен пад на температурите – До кога ќе трае убавово време?

Во следните денови времето ќе се задржи стабилно и топло со мала до умерена облачност. Максималните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината и на повеќе места ќе надминувааат 20 степени. Нов влажен и постуден бран проследен со врнежи претежно од дожд се очекува во понеделник кон крајот на денот. Во вторник ќе има…
Прочитај повеќе...

Вистинска пролет во Македонија – Температурите ќе скокнат до 24 степени

Денеска ќе биде Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Во следните денови ќе се задржи стабилно и топло време со мала до умерена облачност. Максималните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината и на повеќе места ќе надминувааат 20 степени. Утре ќе биде, Сончево…
Прочитај повеќе...

Невреме, па многу сонце – Доаѓаат летни температури во март

Денеска кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има зголемена облачност, а во западните и северните делови со повремени врнежи од дожд. Потоа следува период на стабилно и многу топло време за овој период од годината. Прогноза за 06.03.2019 Минимална температура: 0°C до 6°C Максимална температура: 13°C до 21°C Сончево со мала до умерена…
Прочитај повеќе...

Зимата се “скрши”: Температури над 21 степен

Од понеделник повторно ќе преовладува стабилно и потопло време со претежно југозападен ветер. Од вторник на југоистокот температурата ќе надминува 20 степени. Прогноза за 04.03.2019 Минимална температура: -6°C до 2°С Максимална температура: 10°C до 18°C Сончево со мала локална облачност и со слаб ветер од југозападен правец правец.…
Прочитај повеќе...

Температурен пресврт: Живата на термометарот ќе достигне до 20 степени – детална временска прогноза

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно и посвежо време. Утре ќе дува повремено засилен северен ветер и ќе има услови за слаб локален дожд. Од понеделник повторно ќе преовладува стабилно и потопло време со слаб до умерен југозападен ветер. Прогноза за 03.03.2019 Минимална температура: -4°C до 3°С Максимална температура: 7°C…
Прочитај повеќе...

Доаѓа уште потопло време: УХМР со детална прогноза за првите денови од март

Следува период на стабилно и потопло време, освен во сабота кога ќе има зголемена облачност, засилен ветер и услови за слаб локален дожд. Прогноза за 02.02.2019 Минимална температура: 0°C до 5°С Максимална температура: 9°C до 16°C Променливо облачно со услови за слаб локален дожд во западните делови. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.…
Прочитај повеќе...

После студената ноќ се менува се: Ќе “пука” сонце, температури околу 20 степени

Денеска ќе дува засилен северен ветер и ќе има зголемена облачност со услови за слаб локален дожд, а на планините локално ќе провејува слаб снег, претежно во северните делови. Потоа, во четврток и петок ќе биде претежно сончево со значителен пораст на дневната температура, особено во петок кога во поголем дел од земјава максималните вредности…
Прочитај повеќе...

Температурите ќе скокнат над 20 степени – драматична промена на времето во Северна Македонија

Денес времето ќе биде Сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а на југоистокот повремено засилен северозападен ветер. Утре ќе дува засилен северен ветер и ќе има зголемена облачност со услови за слаб локален дожд, а на планините локално ќе провејува слаб снег, претежно во северните делови. Потоа, во четврток и…
Прочитај повеќе...

Времето се менува – температурите во значителен пораст

Следува период на претежно стабилно време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст. Ќе дува умерен северен ветер. Прогноза за 26.02.2019 Минимална температура: -9°C до -1°С Максимална температура: 6°C до 13°C Сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Прогноза за 27.02.2019 Минимална…
Прочитај повеќе...

УХМР по студот најавува значително зголемување на температурите – еве од кога

Следува период на суво и ветровито време со ниски утрински температури. Дневните ќе бидат во благ, а од средината на наредната седмица и во позначителен пораст. Прогноза за 25.02.2019 Минимална температура: -10°C до -3°С Максимална температура: 1°C до 8°C Сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Прогноза…
Прочитај повеќе...

Снег вее во Македонија – внимателно на овие патни правци

Од АМСМ предупредуваат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози и дека снег провејува на Попова Шапка и Стража, кој во моментот не се задржува на коловозот. Денеска и утре ќе се изведуваат градежни работи при поставување индуктивни јамки за броење возила на автопатот А1, делница Велес-Градско за што ќе се…
Прочитај повеќе...

Се враќа снегот: Нагла промена на времето

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од дожд, на планините од снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во ноќните часови врнежите насекаде ќе преминат во снег, а ветерот значително ќе засили. Максималната…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде Метео-предупредување

Во текот на денот ќе настапи зголемување на облачноста, попладне и во текот на ноќта со локални врнежи од дожд. а на планините од снег. Поради спуштање на студена воздушна маса од север, врнежите во сабота ќе преминат во снег и на некои пониски места. За време на викендот ќе дува засилен, повремено силен североисточен ветер особено во петок…
Прочитај повеќе...

Вонредна најава од УХМР – подгответе се за пресврт со времето

Во петок во текот на денот ќе настапи зголемување на облачноста, попладне и во текот на ноќта со локални врнежи од дожд. а на планините од снег. Поради спуштање на студена воздушна маса од север, врнежите во сабота ќе преминат во снег и на некои пониски места. За време на викендот ќе дува засилен, повремено силен североисточен ветер особено во…
Прочитај повеќе...

Се враќа снегот: Драстичен пад на температурите – Студ ќе ја окова Македонија

До четврток времето ќе се задржи претежно сончево и потопло. Од петок се очекува наоблачување со локални слаби врнежи, засилен северен ветер и значително опаѓање на дневната температура за време на викендот. Прогноза за 21.02.2019 Минимална температура: -4°C до 3°С Максимална температура: 12°C до 20°C Претежно сончево со слаб до умерен…
Прочитај повеќе...

По сонцето промена – подгответе се за температурен пресврт

Утре времето ќе биде сончево со слаб северозападен ветер. До четврток времето ќе се задржи претежно сончево и потопло. Од петок се очекува наоблачување со локални слаби врнежи, засилен северен ветер и значително опаѓање на дневната температура за време на викендот. Прогноза за 20.02.2019 Минимална температура: -3°C до 3°С Максимална…
Прочитај повеќе...

Зимата не се предава: До четврток сонце, од петок драстичен пад на температурите

Времето утре ќе биде сончево со слаб ветер од променлив правец. До четврток времето ќе се задржи претежно сончево и потопло. Од петок се очекува наоблачување со локални врнежи, засилен северен ветер и значително опаѓање на дневната температура. Прогноза за 19.02.2019 Минимална температура: -3°C до 3°C Максимална температура: 12°C до 17°C…
Прочитај повеќе...

Времето нагло се менува – температурите ќе “скокнат” до 16 степени

Од денеска следува период на претежно сончево време со пораст на дневната температура. За време на викендот утринските температури насекаде ќе бидат под нулата. Прогноза за 17.02.2019 Минимална температура: -9°C до-1°C Максимална температура: 7°C до 14°C Сончево со мала локална облачност и со слаб северен ветер. Прогноза за 18.02.2019…
Прочитај повеќе...

Снег низ Македонија – Обилни врнежи ги блокираа овие патни правци, АМСМ излезе со важно известување

Oд 17:10 часот на патниот правец Мавровска раскрсница Дебар и обратно, поради обилни врнежи на снег воведена забрана за ТМВ, информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел од државата, на некои повисоки места со остатоци на кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на…
Прочитај повеќе...

Температурите ќе скокнат на 16 степени – Метео прогноза за викендов

Денеска ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец, а ќе има и локални врнежи од снег особено претпладне. Од сабота следува период на претежно сончево време со пораст на дневната температура. Прогноза за 16.02.2019 Минимална температура: -7°C до 1°C Максимална температура: 5°C до 12°C Сончево со мала до умерена облачност и со…
Прочитај повеќе...