Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Најдобриот рецепт за руска салата – ќе ја правите секогаш (Видео)

Состојки: 4-5 големи компири варени во лушпа, 2 поголеми моркови, околу 100 гр грашок, 100 гр шунка 2 јајца, 2 кисели краставички, сол по вкус, 2 пакувања мајонез, 1 лажичка сенф Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот…

Најбрзите уштипци: Вкусот е фантастичен, а се прават за 10 минути (Видео)

Фантастичен рецепт за уштипци кои се прават за 10 минути. Овие уштипци се толку меки и воздушести, што се топат во уста! Послужете ги за доручек или кога и да посакате. Пробајте ги задолжително! Состојки: 200 мл млеко, 250 гр брашно,…

Цел живот погрешно правевте палачинки – ова е вистинскиот начин (Видео)

Сите сакаат палачинки, некој ги јаде со крем, некој со џем, со мед… Има многу комбинации за вистинско уживање. Но, дали сте знаеле дека постои полесен начин како да направите поголема количина палачинки одеднаш? На социјалните мрежи е…

Ледени коцки кои се топат во уста: Кога еднаш ќе ги пробате, ќе ги правите секогаш (Видео)

Се прават едноставно од состојки кои веќе ги имате во кујна. Овие ледени коцки ќе ве освојат со својот фантастичен вкус! Состојки за кора: 6 јајца, 6 лажици брашно, 3 лажици масло, 4 лажици какао, 1/2 кесичка прашок за печиво Состојки…

Мекици со јогурт готови за 10 минути: Омилен доручек за целото семејство!

Подгответе вкусни мекици за доручек – се прават за 10 минути, а се јадат уште побрзо! Состојки: 500 мл млеко, 1 квасец, 1 прашок за печиво, 4 јајца, 1 лажица сол, 200 мл јогурт, 1 кг брашно Подготовка: Ставете брашно, јајца, прашок за…

Неодолива јогурт погача – додека ја печите цела куќа ќе замириса

Мека и неодолива – ви донесуваме рецепт за вкусна јогурт погача која ќе ја обожавате! Состојки: 2 јајца, 1 јогурт во чаша, 50 гр квасец, 2 дл вода, 2 лажички шеќер, 2 лажички сол, 700-800 гр брашно тип 400 глатко, сусам за посипување,…

Со овој едноставен трик палачинките веќе никогаш нема да ви излезат жилави

Палачинките се еден од најчесто правените десерти. Брзо се прават, а многу се вкусни! Сепак, на многумина им се случува палачинките да им испаднат жилави, а со овој трик веќе нема да се случува тоа. Во рецептите за смеса за палачинки…

Оригинал рецепт за босански бурек, еве како да го направите! (Видео)

Многумина обожааваат бурек, но ретко кој знае да го направи, па затоа најчесто го купуваме од пекари. https://www.youtube.com/watch?v=4gEyVbwlKF4 Поради тоа, ви донесуваме рецепт за оригинален босански бурек… Во видеото во прилог…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го правите на друг начин! Наједноставното тесто за пица, речиси без месење и толку меко што се развлекува со раце. Ова тесто може секој почетник да го…

Мека како морска пена: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста

Мека и мирисна: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста (Видео) Мека како душа, се топи во уста. Убаво изгледа, а вкусот е фантастичен! Состојки: 1 кг брашно – 40 гр свеж квасец – 200 мл млака вода – 300 мл јогурт – 100 мл…

Израдувајте ги децата: Разубавете им го Велигден со чоколадни јајца, а еве како да ги…

Велигден е празник на кој најмногу се радуваат децата. Како би ја зголемиле нивната среќа уште повеќе, направете им чоколадни јајца од здрави состојки и без додаток на разни адитиви. Состојки: 100 гр какао путер, 90 гр какао во прав,…

Земала 6 кесички бонбони и ги растопила во лонец. Кога ќе видите што направила, ќе се…

Сакате ли бонбони? Сакате ли колачи? Тогаш ова е вистинското видео за вас... Во денешно време на интернет можете да најдете милиони разни рецепти, а постојат и многу видео тутуријали кои од вас можат да направат вистински кувар. Но,…

Мицкоски: За два месеца Владата го задолжи секое семејство 1.000 евра

За два месеца владата на СДСМ го задолжи секое семејство 1.000 евра, тврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На прес-конференција тој упати остри критики за владината економска политика обвинувајќи дека во првите два…

Германците незадоволни зошто отсега и нивната „Нутела“ ќе има квалитет како во останатите…

Европската комисија вчера потврди дека некои мултинационални компании го започнале процесот на изедначување на квалитетот на своите производи, со цел да ги задоволат скорешните законски промени. Комесарот за заштита на потрошувачите, Вера…

Ставила шпагети во калап за мафини: Од крајниот резултат ќе се воодушевите! (Видео)

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожаваат и деца и возрасни! Доколку ви здосадиле „обичните“ шпагети со ќофте, или вашите деца веќе не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Начин на подготовка:…

Цвекло и крушки: Рецепт за салата која помага при слабокрвност, ги зајакнува крвните…

Ако сакате да изедете нешто навистина здраво, измешајте крушки и цвекло! Цвеклото е богато со минерали, помага при слабокрвност, ги зајакнува крвните садови, додека крушките со минералите и витамините, содржат и многу билни влакна кои го…

Совршено поховани кременадли – меки и сочни

Кременадлите подготвени на овој начин имаат совршен вкус, пробајте ги! Состојки: 600 гр кременадли - 2 јајца - 100 гр брашно - 100 гр презла - сол - бибер - масло Начин на подготовка: Кременадлите исчукајте ги, протријте ги со…

Пилешко со павлака по наједноставен рецепт

Подгответе вкусно пилешко со павлака по наједноставниот рецепт! Состојки: 400 гр пилешко бело месо - 50 гр маргарин - 200 мл павлака - 2 чешниња лук - 100 гр презла Начин на подготовка: Пилешките шницли натопете во растопен…

Ги пресекла виршлите на половина: Кога ќе го видите крајниот резултат, веднаш ќе се фатите…

Од сега овој рецепт ќе ви стане омилен - ќе го правите за сите прилики, од седенки со пријателите до доручек или вечера. Состојки: 5 виршли - 70 гр брашно - 70 гр пченкарно брашно - 1 јајце - 125 мл млеко - 2 лажици шеќер - 2 лажички…

Видео рецепт: Еве како да ги направите највкусните крофни!

Видео рецепт: Еве како да ги направите највкусните крофни! Ретко кој не сака крофни – погледнете го видео рецептот за највкусните крофни… Состојки: 400 мл млеко; 40 гр квасец; 50 мл масло; 1 лажица шеќер малку сол; 2 јајца; 700 гр…