Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Експертите објаснуваат зошто во Германија има 44 починати од вкупно 16.000 заразени

Иако Германија е една од земјите со најмногу заразени со коронавирус, досега во таа земја починале само 44 лица. Ричард Пебоди од Светската здравствена организација се обиде да објасни зошто. „Немаме точен одговор на тоа прашање, но…

Оставил бакшиш од 9.000 евра за да им помогне на келнерите за време на пандемијата на…

Еден муштерија им оставил неверојатен бакшиш на келнерите во ресторан во Тексас за да им помогне во загубите што ги имаат за време на пандемијата на коронавирусот. Неименуваниот човек оставил порака на сметката што уредно ја платил и…

СЗО извести за рапидно глобално ширење на Ковид-19

До 19 март 209.839 луѓе во светот се заразени со новиот коронавирус (Ковид-19), а починале 8.778 лица, информира Светската здравствена организација (СЗО) во својот дневен извештај за состојбата. Организацијата посочи на брзото ширење…

Американски инвеститор: Нè очекува најголема финансиска криза досега

Познатиот американски инвеститор Џим Роџерс веќе не го поставува прашањето дали финансиските последици од пандемијата ќе бидат големи, туку е сигурен дека светот го очекува најголемата економска криза досега. Според него, многумина ќе…

Германија заплени медицински материјали наменети за Швајцарија

Германските царински власти заплениле маски за лице и други медицински материјали наменети за Швајцарија во период кога европските држави се борат против пандемијата на коронавирусот со ограничена медицинска опрема. Властите заплениле…

Финскиот институт за јавно здравје: Новите одредби на СЗО немаат смисла

Раководителот на Финскиот институт за јавно здравје во петокот рече дека насоките на СЗО, со кои се повикуваат државите да тестираат што е можно повеќе луѓе, немаат смисла бидејќи луѓето што имаат благи симптоми и на кои не им е потребна…

Се затвора пазарот во Гостивар

Големиот градски пазар во Гостивар нема да работи во наредните 30 дена, соопштија од општината. „Бараме разбирање од граѓаните и апелираме да се придржуваат кон препораките за заштита од пандемијата на коронавирусот“, се наведува во…

Ќе се заострат мерките поради недисциплината на одредени граѓани

Поради непочитување на одредени граѓани на препораките на Владата, се разгледува опцијата на заострување на мерките, рече Венко Филипче. Тој најави дека ќе предложи на вонредната седница во Владата вакви мерки за некои делови од…

Тројца новозаразени – Бројката достигна 70 заразени од коронавирус во Македонија

Три нови регистрирани заразени од коронавирус - Македонија брои 70 заразени од коронавирус, соопшти Венко Филипче предмалку. „Денеска се направени вкупно 43 тестирања, од кои позитивни се три, и сега вкупниот број на дијагностицирани…

Зоран Заев предмалку со обраќање до нацијата: Ова е борба за сечиј живот, да бидеме…

Ингтегрално го пренесуваме обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, до јавноста и граѓаните, поврзано со ситуацијата за заштита на здравјето на граѓаните и последиците од коронавирусот: https://youtu.be/Phc4DTNX7Dk Живееме во…

Сопруг на лекарка од Кавадарци има корона вирус

Сопруг на лекарка од Кавадарци се тестирал за корнавирус во приватна болница, и тестот бил позитивен, потврдува за Слободен печат директорот на Центарот за јавно здравје Кавадарци, Ристе Јовановски.Сега резултатите се испратени во…

Редовно проветрувајте ги просториите – Филипче сподели совети како до правилна…

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил сподели совети како правилно да се самоизолирате. Работете од дома, одделете се од другите во различна просторија редовно проветрувајте ги просториите, избегнувајте…

Србија ќе ги снабдува со брашно Македонија, БиХ и Црна Гора

Српската влада официјално го одобри извозот на брашно. По најавувањето на претседателот Александар Вучиќ дека Србија ќе извезува брашно, пред се во земјите од регионот што упатиле такво барање, а тоа се Македонија, БиХ и Црна Гора,…

Во Италија, починатите се погребуваат без обред

Животот на Алфредо Визиоли заврши на 83-годишна возраст со краток погреб во Кремона, неговиот роден град во северна Италија. Причина за смрт – коронавирус. „Тој беше погребан без обред, без неговите најблиски“, вели внуката Марта…

МТСП: Хигиенски пакети за семејствата што живеат во супстандардни услови

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е дистрибуција на пакети со средства за лична хигиена и за дезинфекција за семејствата што живеат во супстандардни услови. „Хигиенските пакети ќе им помогнат на оние на…

Европската комисија во борба против лажните лекови за коронавирус

Се поголем број лажни огласи се појавија во онлајн трговијата, во која продавачите ветуваат сигурна заштита и лек против коронавирус, поради што Европската комисија најави пресметка со трговците кои ја злоупотребуваат пандемијата.…

До 15 години затвор за оној што ќе предизвика смрт поради непочитување на карантинот во…

Романската влада воведе нова, драконска мерка во борба против коронавирусот. Владата одлучи да ги казни со затвор сите што не ги почитуваат донесените мерки. Ако некој не ги почитува мерките на власта може да биде осуден на казна…

Нови мерки во Црна Гора поради коронавирусот – во возило само по двајца

Директорот на Инстутот за јавно здравје на Црна Гора, Бобан Мугош соопшти дека се откриени нови три случаи на коронавирус во земјата, така што вкупниот број изнесува 13. „Не го почитувавме она што беше препорака- да држиме социјална…