Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Државен карантин на сопствен трошок за оние кои ќе ја прекршат мерката за самоизолација

Сите лица што не ја почитуваат мерката за самоизолација да бидат спроведени во државен карантин и против истите да биде поведена соодветна постапка, трошоците за време на престојот во државен карантин ќе бидат на товар на лицата што не ја…

Се подготвуваат најстроги рестриктивни мерки за да се спречи ширењето на вирусот

Министерството за внатрешни работи, Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија ќе треба да направат детален оперативен план за спроведување на најстроги рестриктивни мерки со цел спречување, внесување и ширење на…

Граѓаните заглавени по аеродроми ќе се враќаат со хуманитарни летови

На синоќешната седница на Влада беше разгледана информацијата на Министерството за надворешни работи за бројот на наши државјани кои оваа ситуација ги затекна во други држави. За да им се обезбеди можност да се вратат во земјата, Владата…

Полициски час во Македонија – Владата ги почна подготовките за најстроги…

Владата синоќа ја задолжи Комисија за заразни болести при Министерството за здравство, да подготви детален писмен предлог со мерки и препораки за воведување на најстроги рестриктивни мерки во врска со спречување, внесување и ширење на…

САД ја затвораат границата со Мексико, цела Калифорнија во карантин

Америка денеска ја затвори границата со Мексико за сите неитни патувања, а државата Њујорк ги запре сите активности кои не се нужни. Границата меѓу САД и Мексико ќе се затвори за сите несуштински патувања, како што беше случајот меѓу САД…

Шилегов: До пред 2 недели во Италија се журкаа а денес починаа 627 лица

Системот ти вика: седи дома, не се групирајте, не излегувајте без потреба, не се собирајте повеќе од 5 луѓе на јавен простор … Ти: се шеташ, си тераш друштво и забава, си фураш журки, “ова не е ништо”, “обична настинка е”, “мене не може…

Драматично: Бројот на заразени од коронавирус достигна 275.000 луѓе – еве како наеднаш се…

На 13 март имало 134.576 заразени со корона вирус, на 15-ти март 156.653, на 16 - 182.490 заразени. На 18 март се регистрирани 218.822, додека на 19. март - 244.933. А Вчера на 20. март се регистрирани вкупно 275,225 случаи на…

Приватна болница тестира за коронавирус: Еве што треба да направат оние кои имаат симптоми

Реномираната клиничка болница „Жан Митрев“ преку соопштение за одредени скопски медиуми, информира дека за тестирање од коронавирусот граѓаните мора претходно да закажат термин и препорачува да се пријавуваат само оние кои имаат симптоми…

Владата одлучи: Сите кои што немаат да почитуваат самоизолација ќе бидат спроведени во…

Сите лица што не ја почитуваат мерката за самоизолација да бидат спроведени во државен карантин и против истите да биде поведена соодветна постапка, трошоците за време на престојот во државен карантин ќе бидат на товар на лицата што не ја…

Скопје го превзеде водството пред Дебар – Еве во кој град колку заболени од…

До вчера 20. март бројот на заразени од коронавирус порасна за 28 лица во споредба со претходниот 19 март 2020 година. Според вкупните податоци, сега за сега, имаме најмалку 40 лица регистрирани заразени од коронавирус во Скопје, со што…

Владата утре носи најстроги рестриктивни мерки: Забрана и посебен режим на движење за…

Владата денеска ја задолжи Комисија за заразни болести при Министерството за здравство, да подготви детален писмен предлог со мерки и препораки за воведување на најстроги рестриктивни мерки во врска со спречување, внесување и ширење на…

Владата на вонредна седница најави поостри мерки – ова се заклучоците

На денешната 24-та седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и усвои Записникот од Петтиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење…

Заев со порака: Многу е важно да се информираме правилно и да споделуваме само проверени…

Фејсбук статус на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Многу е важно да се информираме правилно и да споделуваме само проверени информации во периодот кој ни претстои. Институциите досега навремено и точно информираат и верувам дека тоа…

Премиерот Оливер Спасовски ги соопшти дел од одлуките донесени на вонредната владина…

На денешната седница на Владата донесовме одлука за замрзнување на цените на лимон, портокал, мандарина и грејпфрут и клементините, и определивме дека највисоката трговска маржа на овие производи ќе биде таа која што се применувала до 11…

Полициски службеник заразен со коронавирус

Меѓу заболените од коронавирусот во земјава има и вработен во Министерството за внатрешни работи, информираше техничкиот министер Наќе Чулев во вечерашното интервју на „Канал 5“. Станува збор за информатичар кој работел во Одделот за…

Прв смртен случај од коронавирус во соседна Србија

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ на денешната прес конференција посочи дека регистриран е првиот смртен случај од коронавирус во Србија. „Денес е баш тежок ден за нас. Ќе има уште потешки од овој, но на жалост морам да ви соопштам дека…

Италија се соочува со најтешките моменти во историјата, за 24 часа над 600 мртви и нови 5…

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 275.137 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.186, а оздравеле 90.603 лица. – Италија се соочува со најтешките моменти во историја, изјави италијанскиот…

Драма во Шпанија: Над 2000 новозаразени, 200 мртви

Владата на Шпанија денеска донесе одлука за затворање на сите хотели и хостели во земјата, во обид да го запре ширењето на коронавирусот, од кој досега во таа земја починаа 1002 граѓани, а 19.980 се заразени. Сите хотели мора да ги…

(Видео) Полицијата чува 3.787 луѓе во самоизолација во целата држава

Полициските службеници од СВР Скопје во моментот обезбедуваат 215 лица со решенија за изолација од вкупно 349 лица на целата територија на државата. Исто така, полицијата во Скопје обезбедува и контролира 1.088 лица со наредби за…

(Видео) Димковски: Во тек е пролетната сеидба, прехранбената индустрија е мобилизирана

Се наоѓаме во вонредна состојба, но тоа не значи дека треба да запрат земјоделските активности и работата на Министерството и другите надлежни институции во делот на сервисирање на услугите кон земјоделците. Платежната агенција и во овој…