Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Советот за безбедност ќе расправа за потребата од прогласување кризна или вонредна…

На барање на претседателот на државата Стево Пендаровски, во понеделник Советот за безбедност, проширен со министерот за здравство и началникот на Генералштабот на Армијата, ќе ја разгледуваат потребата за прогласување кризна или вонредна…

Автобуси на македонска туристичка агенција со полициска придружба вратени од граница

Вистинска драма се случувала синоќа на паркингот пред спорскиот комплекс „Борис Трајковски“ во Скопје, пренесува „Слободен печат“. Закажаната тура патниците сакале да ја откажат иако дошле со спакувани торби, но наводно сопственикот на…

Чешка: Карантин за оние што се враќаат од 15 земји

Чешката влада ќе побара од луѓето кои се враќаат од сите земји со висок ризик да се изолираат, напиша на „Твитер“ чешкиот министер за надворешни работи, Томаш Петшичек. Досега, прецизира тој, барањето се однесуваше само на лица кои се…

Во Јужна Кореја првпат повеќе оздравени отколку заразени

Корејскиот центар за контрола и превенција на болести КЦДЦ денеска забележа 110 нови случаи на коронавирус, во однос на 114 претходниот ден. Сè на сè има 7.979 заразени лица во Јужна Кореја, со 70 мртви. Но, КЦДЦ, исто така, објави дека…

(Видео) Кина испрати помош во Италија, пристигнаа лекари, маски и опрема за борба против…

Авион со тим специјалисти, лекари, медицинска опрема и други резерви од Кина пристигна во Италија. Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека нивните медицински експерти се подготвени да ѝ помогнат на Италија, чиј…

Откажани сите концерти на Филхармонија до крајот на март

Согласно новонастанатата ситуација во нашата земја и водејќи се од најновата препорака од Владата, која беше донесена на 10 март 2020 година, а истата се однесува за одложување на јавните собири и настани, НУ Филхармонија ги одлага сите…

Од утре билетарниците на ЈСП ќе работат со скратено работно време

Од утре, сабота, 14 март, билетарниците на ЈСП Скопје и центрите за персонализација ќе работат со скратено работно време, односно до 18 часот. И оваа одлука, како и останатите кои ЈСП Скопје ги донесе согласно препораките и мерките за…

МФ состаноците ќе ги држи преку телекомуникациска врска поради коронавирусот

Со цел елиминирање на секоја можност за ширење и превенција од ковид-19 (коронавирус), Министерството за финансии ги советува странките наместо да доаѓаат лично, да контактираат на е-пошта или на телефонскиот број 02/3255-300, како и на…

Монт Еверест затворен поради коронавирусот

Властите во Непал поради коронавирусот го затворија Монт Еверест и оваа сезона повеќе не се дозволени експедиции на најпознатата светска планина. Откажани се сите планинарски дозволи до 30 април, а Кина веќе претходно ги забрани…

Мерките против коронавирусот добија правна основа, Владата забрани влез на државјани од…

Владата донесе одлука со која сите мерки за превенција од коронавирусот донесени на сите претходни седници добиваат правна основа за нивно спроведување. Одлуката ја пренесуваме во целост: 1. Се забранува воспитно-образовниот процес…

Седум нови случаи на коронавирус во Србија, вкупно 31

Најновите податоци на Министерството за здравство на Србија говорат дека новиот коронавирус во Србија е потврден кај уште 7 лица, така што вкупниот број на пациенти е 31, пишува Телеграф.рс. „Од последниот извештај на 12 март од 18…

Доброволното тестирање на коронавирус во Грција чини од 120 до 300 евра

Цената на доброволно тестирање на коронавирус во Грција почнува од 120 евра не сметајќи ги трошоците за лекарски прегледи, и достигнува 300 евра, вклучително и преглед, објавија атинските медиуми. За споредба, тест за сезонски грип…

Дури 121 човек од Јувентус во самоизолација!

Јувентус потврдија дека 121 човек од нивниот тим, вклучувајќи фудбалери, директори, помошен персонал, но и лично претседателот Андреа Ањели се во самоизолација по позитивниот тест на корона вирусот на Даниеле Ругани. Дефанзивецот вчера…

Филипче: Сите сомнителни кои денес беа тестирани се негативни на коронавирус

ФЕЈСБУК СТАТУС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус се тестирани 4-те лица од Струмица - поврзани со првата пациентка. Нивните тестови се негативни на вирусот. Претпладнево беа тестирани…

Нови 189 мртви во Италија за само 24 часа

Нови 189 мртви за 24 часа во Италија се регистрирани, а како причинител се наведува коронавирусот. Италија или "европскиот Вухан", е најтешко погодена од епидемијата на коронавирусот во Европа. Бројот за заразени порасна од 12.462 на…

Во Италија тројца лекари починале од коронавирус, само во Бергамо има 50 заразени

Во италијанската покраина Бергамо 50 лекари се заразени со коронавирус, а еден од нив починал, соопшти претседателот на Италијанската федерација на здравствените работници, Филипо Анџели. Тој во писмото испратено до премиерот Џузепе…

Велика Британија – До 10.000 луѓе заразени од коронавирус

До 10 илјади луѓе во Велика Британија најверојатно се заразни со коронавиурс, велат официјалните лица, а пренесе британски „Индипендент“. Сите кои ќе покажат симптоми добија насоки да се изолираат во период од седум дена – мерка која е…

Поради мерките за заштита, апел до граѓаните услуги од државните институции да бараат…

Согласно последните насоки и вонредни мерки од Владата во врска со коронавирусот, Министерството за информатичко општество апелира до сите граѓани кои во наредните 14 дена ќе имаат потреба од услуги или различен вид консултации со државните…

Нема докази дека коронавирусот ќе исчезне кога ќе затопли времето

Дали коронавирусот ќе исчезне веднаш штом ќе затопли времето, или барем ширењето на вирусот значително ќе забави, не знаат дури ни светските и домашните научници, пишува „Вечерњи лист“. Покрај тоа, повеќето од нив истакнуваат дека се…
error: Соддржината е заштитена.