Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Заев со порака: Многу е важно да се информираме правилно и да споделуваме само проверени…

Фејсбук статус на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Многу е важно да се информираме правилно и да споделуваме само проверени информации во периодот кој ни претстои. Институциите досега навремено и точно информираат и верувам дека тоа…

Премиерот Оливер Спасовски ги соопшти дел од одлуките донесени на вонредната владина…

На денешната седница на Владата донесовме одлука за замрзнување на цените на лимон, портокал, мандарина и грејпфрут и клементините, и определивме дека највисоката трговска маржа на овие производи ќе биде таа која што се применувала до 11…

Полициски службеник заразен со коронавирус

Меѓу заболените од коронавирусот во земјава има и вработен во Министерството за внатрешни работи, информираше техничкиот министер Наќе Чулев во вечерашното интервју на „Канал 5“. Станува збор за информатичар кој работел во Одделот за…

Прв смртен случај од коронавирус во соседна Србија

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ на денешната прес конференција посочи дека регистриран е првиот смртен случај од коронавирус во Србија. „Денес е баш тежок ден за нас. Ќе има уште потешки од овој, но на жалост морам да ви соопштам дека…

Италија се соочува со најтешките моменти во историјата, за 24 часа над 600 мртви и нови 5…

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 275.137 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.186, а оздравеле 90.603 лица. – Италија се соочува со најтешките моменти во историја, изјави италијанскиот…

Драма во Шпанија: Над 2000 новозаразени, 200 мртви

Владата на Шпанија денеска донесе одлука за затворање на сите хотели и хостели во земјата, во обид да го запре ширењето на коронавирусот, од кој досега во таа земја починаа 1002 граѓани, а 19.980 се заразени. Сите хотели мора да ги…

(Видео) Полицијата чува 3.787 луѓе во самоизолација во целата држава

Полициските службеници од СВР Скопје во моментот обезбедуваат 215 лица со решенија за изолација од вкупно 349 лица на целата територија на државата. Исто така, полицијата во Скопје обезбедува и контролира 1.088 лица со наредби за…

(Видео) Димковски: Во тек е пролетната сеидба, прехранбената индустрија е мобилизирана

Се наоѓаме во вонредна состојба, но тоа не значи дека треба да запрат земјоделските активности и работата на Министерството и другите надлежни институции во делот на сервисирање на услугите кон земјоделците. Платежната агенција и во овој…

Експертите објаснуваат зошто во Германија има 44 починати од вкупно 16.000 заразени

Иако Германија е една од земјите со најмногу заразени со коронавирус, досега во таа земја починале само 44 лица. Ричард Пебоди од Светската здравствена организација се обиде да објасни зошто. „Немаме точен одговор на тоа прашање, но…

Оставил бакшиш од 9.000 евра за да им помогне на келнерите за време на пандемијата на…

Еден муштерија им оставил неверојатен бакшиш на келнерите во ресторан во Тексас за да им помогне во загубите што ги имаат за време на пандемијата на коронавирусот. Неименуваниот човек оставил порака на сметката што уредно ја платил и…

СЗО извести за рапидно глобално ширење на Ковид-19

До 19 март 209.839 луѓе во светот се заразени со новиот коронавирус (Ковид-19), а починале 8.778 лица, информира Светската здравствена организација (СЗО) во својот дневен извештај за состојбата. Организацијата посочи на брзото ширење…

Американски инвеститор: Нè очекува најголема финансиска криза досега

Познатиот американски инвеститор Џим Роџерс веќе не го поставува прашањето дали финансиските последици од пандемијата ќе бидат големи, туку е сигурен дека светот го очекува најголемата економска криза досега. Според него, многумина ќе…

Германија заплени медицински материјали наменети за Швајцарија

Германските царински власти заплениле маски за лице и други медицински материјали наменети за Швајцарија во период кога европските држави се борат против пандемијата на коронавирусот со ограничена медицинска опрема. Властите заплениле…

Финскиот институт за јавно здравје: Новите одредби на СЗО немаат смисла

Раководителот на Финскиот институт за јавно здравје во петокот рече дека насоките на СЗО, со кои се повикуваат државите да тестираат што е можно повеќе луѓе, немаат смисла бидејќи луѓето што имаат благи симптоми и на кои не им е потребна…

Се затвора пазарот во Гостивар

Големиот градски пазар во Гостивар нема да работи во наредните 30 дена, соопштија од општината. „Бараме разбирање од граѓаните и апелираме да се придржуваат кон препораките за заштита од пандемијата на коронавирусот“, се наведува во…

Ќе се заострат мерките поради недисциплината на одредени граѓани

Поради непочитување на одредени граѓани на препораките на Владата, се разгледува опцијата на заострување на мерките, рече Венко Филипче. Тој најави дека ќе предложи на вонредната седница во Владата вакви мерки за некои делови од…

Тројца новозаразени – Бројката достигна 70 заразени од коронавирус во Македонија

Три нови регистрирани заразени од коронавирус - Македонија брои 70 заразени од коронавирус, соопшти Венко Филипче предмалку. „Денеска се направени вкупно 43 тестирања, од кои позитивни се три, и сега вкупниот број на дијагностицирани…

Зоран Заев предмалку со обраќање до нацијата: Ова е борба за сечиј живот, да бидеме…

Ингтегрално го пренесуваме обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, до јавноста и граѓаните, поврзано со ситуацијата за заштита на здравјето на граѓаните и последиците од коронавирусот: https://youtu.be/Phc4DTNX7Dk Живееме во…