Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Хрватските лекари ќе работат во тимови, дел ќе работат 15 дена, па 15 дена ќе одмораат

Во Хрватска утрово се потврдени 306 заразени со коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Од вчера се затворени сите пазари во земјата, а продавниците работат од 8 до 17 часот. Министерот за здравство најави затворање на градовите.…

Втор смртен случај од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент заболен од коронавирус. Се работи за маж на 63-годишна возраст од Дебар, кај кого дошло до нагло влошување на…

Почна европското клиничко испитување на лек против коронавирусот

Во најмалку седум европски земји вчера почна клиничко испитување на четири експериментални лекови против коронавирус на вкупно 3.200 пациенти, соопшти француското Министерство за здравство. Четирите лекови што треба да се тестираат кај…

САД на трето место по бројот на заразени со коронавирус

Вкупниот број на пациенти со коронавирус во САД достигна 35.070, со што земјата сега е трета во светот по бројот на заразени лица, по Кина и Италија. Последните податоци покажуваат дека до денеска починале 458 Американци од ковид-19.…

Путин не планира да работи од дома

Рускиот претседател Владимир Путин во овој момент не планира да работи од дома, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, по повод состојбата со новиот коронавирус. „Не е планирана работа од дома за претседателот. Барем засега.…

Вкупно 339.000 луѓе заразени, 14.700 починати и 99.014 излекувани од коронавирус во светот

Во 192 земји и територии низ целиот свет, од вкупно 195, досега се заразени вкупно 339.234 лица со коронaвирус, а починале 14.703 лица, според најновите податоци на сајтот „Ворлдметер“. Досега закрепнале 99.014 лица, претежно во Кина,…

Кина почна со тестирање вакцина против коронавирусот

Кина го почна своето прво клиничко испитување на вакцина против новиот коронавирус. „Во петокот 108 доброволци, поделени во три групи, ги добија првите инјекции“, објави кинескиот весник на англиски јазик „Глобал тајмс“. Волонтерите…

Прва жртва на коронавирусот во Црна Гора

Шеесетгодишник од Херцег Нови е прва жртва на коронавирусот во Црна Гора, објави црногорскиот Институт за јавно здравје во неделата на полноќ. Утврдено е дека пациентот бил во Србија во првата половина на март, каде што веќе биле…

На 14 пунктови ќе се земаат брисеви за тестирање за коронавирус

Од денеска почнуваат да функционираат вкупно 14 пунктови за земање материјали и брисеви за тестирање за коронавирус во целата земја. Во Скопје пунктовите ќе бидат сместени во поликлиниките „Чаир“ и „Јане Сандански“. „Ќе се тестираат…

Петровска со полицајците во Чаир и Арачиново: Полицискиот час се почитува!

- Ограничувањето на движењето е во интерес на сите нас, да ги почитуваме препораките на докторите за побрзо да се вратиме на нормалниот живот. За текот на полицискиот час бев брифирана на безбедосниот пункт Поликлиника Чаир и безбедносниот…

Филипче објави детали за тоа што се случувало со починатата жена од коронавирус пред да и…

На почетокот сакам да изразам сочувство до семејството на починатата. Податоците ги добив од болницата во Куманово и од Службата за епидемиологија од Центарот за јавно здравје. Првиот преглед на пациентката е направен на 16 март. Таа дошла…

Почна полицискиот час во Македонија

За прв пат во историјата на Македонија е воведен полициски час. Владата одлучи дека од вечерва во 21 часот низ земјата ќе владее полициски час. Секоја вечер од 21 до 6 часот граѓаните нема да смеат да се движат на јавни површини.…

Ангела Меркел е ставена во карантин, била во контакт со заразен доктор

Германската канцеларка Ангела Меркел е ставена во домашен карантин, откако се откри дека таа била во контакт со доктор кој се покажал како позитивен на коронавирус тестот. Таа била во контакт со докторот кој деновиве и ставал вакцина.…

Скопјанец објави дека е носител на коронавирусот за да ги заштити роднините и познаниците

Скопјанецот Иван Стефановски е еден од скопјаните заразени со коронавирус. Во отсуство на официјални информации од Министерството за здравство за новите заболени во Скопје, како и на големиот број на лица кои треба, а не се во самоизолација…

Рената Десковска: Ќе предложам да се укине финансирањето на партиите за оваа година кое…

Фејсбук статус на Рената Десковска, министер за правда: Како министер за правда во чија надлежност е Законот за #финансирање на #политичките #партии ќе предложам уредба со законска сила со која ќе се #укине годишното финансирање на…

Од утре целосна забрана за движење на луѓето во Грција

Целосна забрана на луѓето во Грција, стапува на сила од утре во 6 часот наутро. Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис оваа информација ја сподели со медиумите попладнево на вонредна прес конференција. Дозволена ќе биде посета на…

Прва жртва од коронавирусот во Косово

Во Косово денес е евидентирана првата жртва од коронавирусот. Станува збор за 82-годишен маж од Доњеница, Подујево, кој на шестиот ден од болеста бил примен во болница. Пациентот страдал и од хронични заболувања на срцето и на белите…

На 14 пунктови од утре ќе се земаат брисеви за тестирање на коронавирус

Од утре почнуваат да функционираат вкупно 14 пунктови за земање материјали и брисеви за тестирање за коронавирус во целата земја. Во Скопје пунктовите ќе бидат сместени во поликлиниките „Чаир“ и „Јане Сандански“. „Ќе се тестираат…

Автобусите на ЈСП нема да возат од 21 до 6 часот

ЈСП информира дека од денеска, со оглед на одлуката на Влада на РСМ за забрана за движење на населението во период од 21-06 часот, јавниот превоз нема да сообраќа во посочениот период, а изменето работно време ќе имаат и билетарниците и…

(Видео) Чулев: Полицијата ќе патролира од вечер, ќе бидат приведени оние коишто ќе го…

„На седница што ја одржа вчера Владата донесе одлука, почнувајќи од денеска, да се ограничи движењето на граѓаните. Одлуката е донесена на предлог на Комисија за заразни болести во Министерството за здравство. Со оваа одлука се забранува…