Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Category : Коронавирус

КоронавирусМакедонијаТОП ВЕСТИ

Гутереш: Додека се бориме со вирусот, не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен

CENTAR MKD
„Додека се бориме со вирусот, не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен”, изјави генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, кој ги повика луѓето...
КоронавирусСвет

Актерот Том Хенкс и неговата сопруга заразени со коронавирус

CENTAR MKD
Актерот Том Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон се заразени со коронавирус. 63-годишниот актер, кој е во Австралија, каде што треба да снима филм за...
КоронавирусМакедонија

Дезинфекција на такси-возилата и јавниот превоз

CENTAR MKD
Град Скопје испрати препорака до сите такси-превозници на подрачјето на градот Скопје да ги дезинфицираат такси-возилата на дневна основа пред да се вклучат во сообраќај,...
КоронавирусСвет

Шпанците предвидуваат дека епидемијата на коронавирус би можела да трае четири месеци

CENTAR MKD
Епидемија со коронавирус би можела да трае четири месеци во Шпанија, втората земја по бројот на заболени во Европа, изјави претставник на шпанската здравствена служба....
КоронавирусСвет

Директорот на германскиот Институт „Роберт Кох“: Допирањето банкноти не е особено ризично за пренесување на коронавирусот

CENTAR MKD
Допирањето банкноти не претставува посебен ризик од инфекција со коронавирус, изјави директорот на германскиот Институт за заразни болести „Роберт Кох“. „Пренесувањето на вирусот преку банкноти...
КоронавирусСветВо тренд...

Србија: Потврдени 19 случаи на заразени со коронавирус

CENTAR MKD
Вкупно 19 лица во Србија се заразиле со коронавирус. До изутринава, според надлежните институции, вкупно 160 лица биле тестирани за новиот вид вирус. Од синоќа...
КоронавирусСвет

(Видео) Вучиќ се накашла на прес-конференција: „Многумина посакуваат ова да беше корона“

CENTAR MKD
Српскиот претседател Александар Вучиќ на вчерашната прес-конференција почна многу да кашла откако се напи вода, додека новинарите му поставуваа прашања. Тој кашлаше повеќе од десет...
КоронавирусСветВо тренд...

Кинезите имаат рецепт за борба против коронавирус, сè повеќе излекувани ги напуштаат болниците

CENTAR MKD
По вчерашниот благ скок, бројот на заразени и починати од вирусот во Кина денеска продолжи да опаѓа. Во претходниот ден во оваа земја забележани се...
КоронавирусСветВо тренд...

Италија ги затвори продавниците, кафетериите, баровите, рестораните…

CENTAR MKD
Италија ги затвора продавниците, баровите и рестораните за да го спречи ширењето на коронавирусот кој до средата навечер однесе 827 жртви, а 12.462 се заразени....
КоронавирусCentarСветТОП ВЕСТИ

Трамп со жестока одлука поради коронавирусот: Суспендирани сите летови од Европа кон САД на 30 дена

CENTAR MKD
Претседателот на САД, Доналд Трамп, средата навечер по локално време ги суспендираше сите летови од Европа кон САД на 30 дена. Ваквата одлука ја објави...
КоронавирусCentarСветВо тренд...

Прогласена пандемија на коронавирус во Светот – двајца нови заболени во Македонија, многу жртви низ светот

CENTAR MKD
Од Епидемија во Пандемија е сменет статусот на акуелната ситуација со коронавирусот од страна на Светската здравствена организација. Директорот на СЗО, рече дека досега има...
КоронавирусМакедонијаТОП ВЕСТИ

Расте бројот на заразени од коронавирус во Македонија: Двајца нови позитивни на опасниот вирус

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференцијата која што се оддржа во Владата, соопшти дека има двајца новозаразени од коронавирус, со што бројката се...
КоронавирусCentarМакедонија

Најнова вест: Двајца нови заразени со коронавирусо

CENTAR MKD
Предмалку Венко Филипче соопшти дека уште две лица од Дебар се заразени со коронавирусот. Ова доаѓа откако истите биле тестирани. Пресот во живо може да...
КоронавирусМакедонија

Во живо: Венко Филипче на вонредна прес конференција се обраќа на нацијата

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче на вонредна прес конференција поврзана со актуелната состојба со Коронавирусот. ....
КоронавирусМакедонија

Венко Филипче свика нова прес конференција

CENTAR MKD
Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска (среда, 11.03.2020 година), во 17:30 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Северна Македонија....
КоронавирусМакедонија

Како се справуваме со корона вирусот

CENTAR MKD
Денес имаме 7 инфицирани со корона вирус, затворени градинки, основни, средни и високи образовни установи, натпревари без публика, забрани за собири и општо гледано сериозна...
КоронавирусЛокалноВо тренд...

Од утре се укинува бесплатниот превоз за пензионери, ученици и студенти

CENTAR MKD
ЈСП информира дека од утре, четврток, 12 март, нема да важат бесплатните годишни средношколски и студентски билети за користење на јавниот превоз. Одлуката е времена,...
КоронавирусСвет

Се намалува бројот на заразени со коронавирус во Вухан, градот почнува да се враќа во нормала

CENTAR MKD
Во Кина повторно е забележан пораст на бројот на случаи на коронавирус по четиридневниот пад на бројот на заразени, што е резултат на приливот на...
КоронавирусСветВо тренд...

Меркел: Експертите велат дека 70 проценти од германското население ќе се зарази со коронавирус

CENTAR MKD
Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за здравство Јенс Спан се обратија пред јавноста за коронавирусот. Меркел на почетокот рече дека е одржана видеоконференција на...