27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Македонија

Села: Здравствениот систем не е менаџиран како што треба

CENTAR MKD
Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците излезе со најоптимистичка порака по завршувањето на лидерската средба во Владата. „Оваа ситуација ќе помине како и сите...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Мицкоски: Не зборувавме за одложување на изборите, предизборната кампања ќе се води без митинзи

CENTAR MKD
По лидерската средба во Владата, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека биле повикани во Владата каде ги запознале со мерките кои се преземени поради...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Кафетериите и рестораните нема да работат по 18 часот, забрана за сите јавни собири, се затвораат и киносали, театри, казина…

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција посочи дека очекувано е да се прогласи пандемија на светско ниво, но нема генерални препораки за...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Се тестира лице дојдено од Германија, кај тројца од заразените состојбата е отежната

CENTAR MKD
Од вкупно деветмина пациенти кои во земјава се заразени со коронавирус, шест се во стабилна состојба, кај тројца состојбата е отежната бидејќи станува збор за...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Гутереш: Додека се бориме со вирусот, не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен

CENTAR MKD
„Додека се бориме со вирусот, не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен”, изјави генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, кој ги повика луѓето...
Коронавирус Свет

Актерот Том Хенкс и неговата сопруга заразени со коронавирус

CENTAR MKD
Актерот Том Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон се заразени со коронавирус. 63-годишниот актер, кој е во Австралија, каде што треба да снима филм за...
Коронавирус Македонија

Дезинфекција на такси-возилата и јавниот превоз

CENTAR MKD
Град Скопје испрати препорака до сите такси-превозници на подрачјето на градот Скопје да ги дезинфицираат такси-возилата на дневна основа пред да се вклучат во сообраќај,...
Коронавирус Свет

Шпанците предвидуваат дека епидемијата на коронавирус би можела да трае четири месеци

CENTAR MKD
Епидемија со коронавирус би можела да трае четири месеци во Шпанија, втората земја по бројот на заболени во Европа, изјави претставник на шпанската здравствена служба....
Коронавирус Свет

Директорот на германскиот Институт „Роберт Кох“: Допирањето банкноти не е особено ризично за пренесување на коронавирусот

CENTAR MKD
Допирањето банкноти не претставува посебен ризик од инфекција со коронавирус, изјави директорот на германскиот Институт за заразни болести „Роберт Кох“. „Пренесувањето на вирусот преку банкноти...
Коронавирус Свет Во тренд...

Србија: Потврдени 19 случаи на заразени со коронавирус

CENTAR MKD
Вкупно 19 лица во Србија се заразиле со коронавирус. До изутринава, според надлежните институции, вкупно 160 лица биле тестирани за новиот вид вирус. Од синоќа...
Коронавирус Свет

(Видео) Вучиќ се накашла на прес-конференција: „Многумина посакуваат ова да беше корона“

CENTAR MKD
Српскиот претседател Александар Вучиќ на вчерашната прес-конференција почна многу да кашла откако се напи вода, додека новинарите му поставуваа прашања. Тој кашлаше повеќе од десет...
Коронавирус Свет Во тренд...

Кинезите имаат рецепт за борба против коронавирус, сè повеќе излекувани ги напуштаат болниците

CENTAR MKD
По вчерашниот благ скок, бројот на заразени и починати од вирусот во Кина денеска продолжи да опаѓа. Во претходниот ден во оваа земја забележани се...
Коронавирус Свет Во тренд...

Италија ги затвори продавниците, кафетериите, баровите, рестораните…

CENTAR MKD
Италија ги затвора продавниците, баровите и рестораните за да го спречи ширењето на коронавирусот кој до средата навечер однесе 827 жртви, а 12.462 се заразени....
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Трамп со жестока одлука поради коронавирусот: Суспендирани сите летови од Европа кон САД на 30 дена

CENTAR MKD
Претседателот на САД, Доналд Трамп, средата навечер по локално време ги суспендираше сите летови од Европа кон САД на 30 дена. Ваквата одлука ја објави...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Прогласена пандемија на коронавирус во Светот – двајца нови заболени во Македонија, многу жртви низ светот

CENTAR MKD
Од Епидемија во Пандемија е сменет статусот на акуелната ситуација со коронавирусот од страна на Светската здравствена организација. Директорот на СЗО, рече дека досега има...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Расте бројот на заразени од коронавирус во Македонија: Двајца нови позитивни на опасниот вирус

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференцијата која што се оддржа во Владата, соопшти дека има двајца новозаразени од коронавирус, со што бројката се...
Коронавирус Centar Македонија

Најнова вест: Двајца нови заразени со коронавирусо

CENTAR MKD
Предмалку Венко Филипче соопшти дека уште две лица од Дебар се заразени со коронавирусот. Ова доаѓа откако истите биле тестирани. Пресот во живо може да...
Коронавирус Македонија

Во живо: Венко Филипче на вонредна прес конференција се обраќа на нацијата

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче на вонредна прес конференција поврзана со актуелната состојба со Коронавирусот. ....
Коронавирус Македонија

Венко Филипче свика нова прес конференција

CENTAR MKD
Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска (среда, 11.03.2020 година), во 17:30 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Северна Македонија....