Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Полициска станица во САД бара криминалците да останат дома поради вирусот

CENTAR MKD
Полициската станица од градот Пујалуп во сојузната амариканска држава Вашингтон ги изненади корисниците на социјалните мрежи кога на својата фејсбук-страница стави објава во која од...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

ЕУ ги затвора границите на 30 дена

CENTAR MKD
Европската Унија денеска напладне ќе ги затвори границите поради лимитирање на ширењето на коронавирусот. Лидерите на 27 земји членки на ЕУ поддржаа координирана, привремена рестрикција...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Владата на вонредната седница најави поостри мерки: Сите кои ќе излезат од државава ќе потпишуваат изјава дека нема да се враќаат 3 месеци?

CENTAR MKD
Владата на денешната 21 седница го разгледа и го усвои Записникот од Вториот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска...
Коронавирус Centar Македонија

Од Тав тврдат дека има сапун во тоалетите: Каква е состојбата со патниците кои вечерва се заглавени на скопскиот аеродром поради коронавирусот?

CENTAR MKD
Од ТАВ реагираат дека имале сапун во тоалетите на Скопскиот аеродром. – Имено, по налог на Министерството за здравство поголем број патници вечерва се задржани...
Коронавирус Centar Македонија

Апелите на властите не се почитуваат – Над 1331 лице си отидоа од државава за 12 часа

CENTAR MKD
Синоќа апелирав да се воздржиме од патувања во странство. Од вчера на пладне до рано утрово, бројот на македонски граѓани кои заминале од земјата е...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Драматична ноќ на скопскиот аеродром: Стигнаа летовите со македонски граѓани, дел од нив се жалеле на симптоми слични на коронавирус

CENTAR MKD
Драматично е вечерва на скопскиот аеродром. Во екот на епидемијата група македонски граѓани тргнале со авиони од ЕУ кон Македонија. Стигнаа летовите со македонски граѓани....
Коронавирус Македонија

Фрчкоски: Полицијата и војската немаат капацитет доколку Скопје стане кризно подрачје

CENTAR MKD
Кризната состојба односно кризите се пунктуални решенија. Се врзуваат за одреден локалитет и бараат големи ресурси. Кога Скопје би влегло во таква ситуација не знам...
Коронавирус Свет

Драма: Бројот на заразени од коронавирус низ Светот достигна речиси 200.000

CENTAR MKD
Ако вчера имаше 182 илјади регистрирани заразени од корона вирус, денес таа бројка до сега достигна 197.272 лица. Уште позастрашувачко е што овие податоци се...
Коронавирус Македонија

(Видео) Дуковски: Мора да се придржуваме кон мерките за превенција и самоизолација

CENTAR MKD
На денешната дискусија во живо на фејсбук-страницата на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Превенција и заштита од коронавирусот – Затоа што секој живот вреди“, доктор Душко Дуковски...
Коронавирус Centar Македонија

Бучковски: Коронавирусот ќе го достигне пикот за 1 месец

CENTAR MKD
Епидемијата ќе го доживее пикот за 1 месец. Ние сега може да реагираме последиците да бидат по благи отколку се спомна. 2000 да бидат заболени...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Бучковски: Нема играчка со оваа работа – Уште вечерва да се прогласи вонредна состојба!

CENTAR MKD
Можеме многу повеќе. Бев разочаран зошто вчерашната седница на Советот на безбедност не заврши со мерка која мнозинството граѓани ја очекуваа. Македонија е зрела за...
Коронавирус Centar Македонија

(Видео): Потресно сведоштво од наш совесен шофер: Македонци нудат пари од европските земји да ги донесеме во земјата

CENTAR MKD
На социјалните мрежи Александар од Прилеп кој е камионџија објави видео кое многумина го споделија и за краток период стана буквално хит. Тој вози низ...
Коронавирус Centar Македонија

Видео: Ова е карантин зоната каде што ќе бидат донесени 200-те македонски граѓани од странство

CENTAR MKD
На Криволак, во касарната Пепелиште, каде ќе биде првиот прифатен пункт за нашите граѓани кои се враќаат од држави со висок ризик, во групна изолација....
Коронавирус Македонија

61.500 денари казна за лицето кое што не се ставило во самоизолација

CENTAR MKD
Основното јавно обвинителство Кавадарци до кавадаречкиот суд поднел Предлог за издавање казнен налог против едно лице обвинето дека сторило кривично дело – Непостапување според здравствени...
Коронавирус Centar Македонија

Пендаровски за кризата со коронавирусот: Луѓе маф ни е работата, многу е лоша во економска смисла

CENTAR MKD
Луѓе маф ни е работата, многу е лоша во економска смисла, рече претседателот Стево Пендаровски во вечерашното гостување на Телма. – 500 до 700 милиони...
Коронавирус Македонија

Пендаровски: Не е исклучено да се воведи поинаква состојба од оваа што ја имаме сега во две општини

CENTAR MKD
Можно е да го смениме ставот поради тоа што веќе имаме случај на коронавирус во Скопје, каде живеат 600.000 луѓе со околината, рече Стево Пендаровски...
Коронавирус Македонија Свет

Поразувачки бројки од Италија – Нови 345 мртви и над 3500 заразени во 24 часа, бројката надмина 30.000

CENTAR MKD
Драматична ситуација во Италија, бројот на новозаразени се искачи за уште 3.526 лица и нови 345 мртви. Во овој момент бројката на вкупно регистрирани заразени...
Коронавирус Македонија

(ВИДЕО) Закажана вонредна прес конференција на д-р Венко Филипче – следета ја во живо на Centar

CENTAR MKD
Mинистерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска (вторник, 17.03.2020 година), во 19:00 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Северна Македонија....